AB Ukrayna’ya ek 500 milyon avroluk askeri yardım yapacak

Posted by

Borrell, AB dışişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dymtro Kuleba’nın, AB bakanlarını Ukrayna’daki son durumla ilgili görüntü konferans yoluyla bilgilendirdiğini söyledi.

Durumun daha berbata gittiğini öğrendiğini aktaran Borrell, “Bakanlar, Ukrayna’nın yanında dimdik durmaya devam etme ve Ukrayna’ya özgürlük ve bağımsızlık gayretinde tüm takviyemizi verme gereği konusunda oy birliğiyle anlaştılar.” dedi.

Ukrayna’nın daha fazla silaha muhtaçlığı olduğunu belirten Borrell, AB’nin toplam askeri yardımını 2,5 milyar avroya çıkaracak ek 500 milyon avroluk yardım konusunda anlaşıldığını, gelecek günlerde ilgili kararın alınacağını bildirdi.

Borrell, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların “işe yaradığını” tabir ederek, “Rus iktisadı makus etkileniyor. Savaşı bir gecede bitiremezler ancak yaptırımlar, Rusya’ya çok fazla ekonomik sorun çıkaracak.” diye konuştu.

Ukrayna’yı AB’ye aday ülke olarak bu yolda da destekleyeceklerini söyleyen Borrell, yaz tatili ortasından sonra Paydaşlık Kurulunun toplanacağını kaydetti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.