ABD askerleri Kabil’deki ölümcül tahliye uçuşu soruşturmasında aklandı

Posted by

ABD Hava Kuvvetlerine bağılı askerler, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Afganistan’ın başşehri Kabil’deki tahliye uçuşu sırasında meydana gelen can kayıpları ile ilgili başlatılan soruşturmanın akabinde aklandı.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Taliban’ın Afganistan’da denetimi ele geçirmesinin akabinde başşehir Kabil’den yapılan tahliye uçuşları sırasında uçağın iniş kadrolarında bulunan insan kalıntılarına ek olarak en az 2 kişi uçaktan düşerek hayatını kaybetmişti. Yaşanan olayın akabinde başlatılan soruşturma sonucunda ABD Hava Kuvvetlerine bağılı askerlerin “düzenlemelere uyumlu” olduğu belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri Özel Soruşturma Dairesi sözcüsü Linda Card yaptığı açıklamada, uçuş takımının yaklaşık 10 aylık süren bir soruşturmanın akabinde aklandığını belirterek, mürettebatın, “kaynakların kısıtlı olduğu eşi görülmemiş bir tahliye sırasında, olaya özel geçerli uygulanabilir kurallara ve genel silahlı çatışma maddesine uygun hareket ettiğini” söz etti.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Ann Stefanek ise yaptığı açıklamada, olayın “trajik” olduğunu söz ederek, olay sırasında mürettebatın, uçağın güvenliğini sağlamak için uçuş durumuna geçtiğini belirtti.

BİNLERCE AFGAN UÇAĞA AKIN ETMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl Afganistan’dan düzenlenen tahliye operasyonları sırasında ABD Hava Kuvvetlerine ilişkin C-17 Globemaster III tipi askeri kargo uçağı, bölgeden tahliye edilmek isteyen Afgan siviller uçağın etrafındayken kalkış yapmıştı. Uçağın kanadına tutunarak kaçmaya çalışan en az 2 kişi, uçağın kalkışından kısa bir mühlet sonra düştüğü görülmüştü.

ABD Hava kuvvetleri olaydan kısa bir müddet sonra yaptığı açıklamada, mürettebatın “uçağın etrafındaki güvenlik durumunun süratle kötüleşmesi” nedeniyle havaalanından süratli bir formda ayrılmak zorunda kaldığını belirtmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.