ABD eski Dışişleri Bakanı Pompeo: Kasım Süleymani, 500 ABD’linin öldürülmesini planlayanlar ortasındaydı

Posted by

ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyon kanalına verdiği röportajda, ABD’nin Kasım Süleymani’ye düzenlediği atakla ilgili konuştu.

Mike Pompeo, İran İhtilal Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani‘nin 500 Amerikalının öldürülmesini planlayanlar ortasında olduğu için öldürüldüğünü söyledi.

Pompeo, “Kasım Süleymani 500 ABD’linin öldürülmesini planlayanlar ortasındaydı. ABD idaresi de bu komployu ortadan kaldırmak ismine Süleymani’yi öldürdü” diyerek, ABD idaresinin Süleymani’yi öldürmesi halinde bu durumun savaş çıkaracağına dair ihtarlar da aldığını lisana getirdi.

Pompeo ayrıyeten, ABD’nin Irak’taki varlığını ve Suriye’deki vatandaşlarını korumak için uzun müddet çalıştığını savunarak, ABD’nin Kudüs Gücü hareketlerini izlediğini, kaynaklara, varlıklara ve vatandaşlarına yönelik yakın bir saldırıyı durdurma fırsatı bulana kadar Süleymani’yi öldürme projesi üzerinde daima çalıştığını, bu nedenle ABD Lideri’nin Süleymani’yi ortadan kaldırma buyruğunu verdiğini söyledi.

KASIM SÜLEYMANİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD, 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı’nda İhtilal Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Lider Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis‘in konvoyuna hava saldırısı düzenlemişti.

Saldırıda her iki kumandanla Irak ve İranlı askeri yetkililerden toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Periyodun ABD Lideri Donald Trump, ABD’ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Süleymani’yi öldürme talimatını kendisinin verdiğini duyurmuştu.

Bunun üzerine İran, 8 Ocak 2020’de ABD’nin Irak’taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Akında ABD askerlerinden ölen olmamış lakin daha sonra 109 askerin taarruzlar sırasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.