ABD ordusunun Avrupa’daki tesiri artıyor

Posted by

ABD Lideri Joe Biden’ın Madrid’deki NATO Doruğu’nda Avrupa güvenliğini desteklemek için uzun vadeli konuşlandırmalara ait açıklaması üzerine Pentagon kelam konusu yeni adımların ayrıntılarını paylaştı.

Polonya’nın NATO’daki rolü

Pentagon’un yayımladığı dokümanda, ABD’nin Polonya’ya 5. Kolordu Karargahı ileri karakolunu, bir Kara Kuvvetleri garnizon karargahını ve bir saha dayanak taburunu kalıcı olarak konuşlandırılacağı belirtildi.

Belgede, “NATO’nun doğu kanadındaki birinci kalıcı ABD kuvvetleri olan bu kuvvetler, komuta ve denetim yeteneklerimizi, NATO ile çalışabilirliği ve evvelce pozisyonlandırılmış teçhizatın idaresini geliştirecek. Bu aksiyon, Polonya’nın NATO’nun savaşta caydırıcılığını ve savunma duruşunu desteklemekte oynadığı merkezi rolün üzerine inşa edilmiştir.” sözü kullanıldı.

Avrupa’nın doğusuna ek tugay

ABD’nin birebir vakitte bu ülkede, bir zırhlı muharebe tugayı ile bir hava tugayı dahil olmak üzere mevcut süreksiz konuşlandırmasını da sürdüreceği tabir edilen dokümanda, Romanya’da ise bir muharebe tugayının dönüşümlü olarak konuşlandırılacağı ve böylelikle doğu kanadında ek bir tugay konuşlandırılmış olacağı kaydedildi.

Belgede, Baltık bölgesinde ise bölgenin güvenliğini güçlendirmek, birlikte çalışabilirliği geliştirmek, ABD kuvvetlerinin esnekliğini ve savaşa hazır olduğunu göstermek için zırhlı birlikler, hava, hava savunma ve özel harekat kuvvetlerini içeren dönüşümlü konuşlandırmalar yapmaya devam edileceği bilgisine yer verildi.

İspanya’da muhrip sayısı dörtten altıya çıkacak

Bunların yanı sıra ABD’nin İspanya’da konuşlanmış muhrip sayısını dörtten altıya çıkarmak için İspanyol idaresi ile çalıştığı belirtildi.

Belgede, ayrıyeten İngiltere’nin Lakenheath üssüne iki F-35 filosu konuşlandırarak Avrupa’yı desteklemeye devam edileceği söz edildi.

Almanya’ya 625 ek askeri personel

AA’nın haberine nazaran, ABD’nin Almanya’da bir hava savunma topçu tugay karargahı, kısa menzilli bir hava savunma taburu, bir muharebe idame dayanak tabur karargahı ve bir mühendis tugay karargahı kuracağına değinilen dokümanda, bu ülkeye toplamda yaklaşık 625 ek askeri işçi göndereceği kaydedildi.

Pentagon evrakında ayrıyeten ABD’nin İtalya’ya kısa menzilli bir hava savunma bataryası göndereceği ve 65 askerin misyonlu olacağı bu bataryanın Bakanlığın Almanya’da konuşlandırdığı kısa menzilli hava savunma taburunun alt ünitesi olacağı belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.