ABD’de Kongre Baskını davası: Trump başkanlık aracını durdurmak istedi

Posted by

ABD’de 6 Ocak 2021’deki Kongre Baskını sırasında yaşananlara ait söz veren eski bir Beyaz Saray çalışanı, Donald Trump’ın, destekçilerini Kongre’ye yönlendirirken üzerlerinde silah taşıdıklarını bildiğini söyledi.

İfade veren Cassidy Hutchinson, Trump ve zirve idarenin şiddet olayları yaşanabileceğinin farkında olduklarını da savundu. Buna karşın Trump’ın katıldığı mitingin engellenmediği, dahası silahlı Trump taraftarlarının mitinge katılmasına müsaade verildiği de tabir ediliyor. Donald Trump’ın “Onlar bana ziyan vermek için burada değil” dediği aktarılıyor.

‘TRUMP DİREKSİYONA MÜDAHALE ETMEK İSTEDİ’

Kongre baskını öncesi Beyaz Saray yakınındaki mitingde konuşma yapan Trump’ın, taraftarları ile Kongre’ye gitmek istediği ve Zımnî Servis tarafından engellendiği de söz edildi. Başkanlık aracında Trump’ın direksiyona müdahale etmek istediği ve Bâtın Servis casuslarının kendisini durdurduğu da kaydedildi. Bu tartışmaya ait duyduklarını aktaran Cassidy Hutchinson, Trump’ın “Kahrolsun, ben ABD Başkanı’yım” dediğini de tez etti.

Demokratların tartıda olduğu komite yaklaşık bir yıldır, Trump taraftarlarının Kongre’yi nasıl işgal ettiklerini ve bunda Trump idaresinin rolünü araştırıyor. Cassidy Hutchinson’ın tabirine dek, baskına giden saatlerde yaşananlara ait birinci elden bir tanıklık elde edilememişti.
25 yaşındaki Hutchinson, Trump’ın özel kalem müdürü Mark Meadows’un danışmanı olarak misyon yapıyordu ve Oval Ofisle yan yana çalışıyordu.

DEMOKRATLAR ÖNCÜLÜĞÜNDE KURULDU

ABD Kongresi’ndeki komite Cumhuriyetçi Parti’nin büsbütün bağımsız bir soruşturma açılması tarafındaki eforları bloke etmesinin akabinde Demokrat Partililerin öncülüğünde kuruldu.
Mississippi Kongre Üyesi Bennie Thompson’ın başkanlık ettiği heyet, yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üyeden oluşuyor. Komitenin iki Cumhuriyetçi üyesi, Wyoming’den Liz Cheney ve Illinois’den Adam Kinzinger, sıkı birer Donald Trump aksisi.

Komite yalnızca 6 Ocak 2021’de düzenlenen baskına değil, 2020 seçim sonuçlarının iptal edilmesini hedefleyen teşebbüse de kapsamlı bir bakış sunmayı amaçlıyor. Duruşmalar sonrası üyelerin bir rapor hazırlamaları ve Eylül ayında yeni bir duruşma ile vardıkları sonuçları kamuoyuna açıklamaları bekleniyor. ABD’deki Kongre baskınında dört kişi ölmüş, 100’den fazla polis memuru yaralanmıştı. Olayın akabinde dört polis memuru da intihar etmişti. (BBC Türkçe)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.