ABD’de üretici fiyatları haziranda beklentileri aştı

Posted by

ABD Çalışma Bakanlığı, haziran ayına ait ÜFE verisini açıkladı.

Buna nazaran, ÜFE haziranda bir evvelki aya kıyasla yüzde 1.1 arttı.

Piyasa beklentilerini aşarak 3 ayın en yüksek artışını gösteren bilginin bu devirde yüzde 0.8 artması öngörülüyordu. Üretici enflasyonundaki ivmenin devam ettiğine işaret eden data, mayısta yüzde 0.9 artmıştı.

Üretici fiyatları, haziranda yıllık bazda da yüzde 11.3’lük artış kaydetti.

Beklentileri geride bırakan üretici fiyatlarındaki yıllık artışın haziranda yüzde 10.7 artması kestirim ediliyordu. Mart ayındaki yüzde 11.6’lık rekordan bu yana en yüksek düzeye ulaşan üretici enflasyonu, mayısta yıllık yüzde 10.9 artmıştı.

Değişken besin ve güç fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE ise haziranda aylık yüzde 0.4 ve yıllık yüzde 8.2 arttı.

Çekirdek ÜFE’ye ait piyasa beklentisi, aylık yüzde 0.5 ve yıllık yüzde 8.1 artması istikametindeydi. Çekirdek ÜFE, mayısta aylık yüzde 0.6 ve yıllık yüzde 8.5 artmıştı.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek son eser fiyatlarına ve manşet enflasyona ait ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE de dahil olmak üzere tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor.

Analistler, ABD’de haziranda beklentileri aşan üretici enflasyonunun, işletmelerin emtia fiyatlarındaki son düşüşten evvel güçlü enflasyonist baskılarla karşı karşıya kalmaya devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.