ABD’li general: Muhtemel savaşta birinci amacımız Çin’in komuta denetim sistemi

Posted by

Washington merkezli Hudson Enstitüsünde konuşan Deniz Piyadeleri Kumandanı Orgeneral David Berger, ABD Deniz Piyadelerinin yeni savaş doktrini ve kuvvet dizaynı üzerine değerlendirmede bulundu.

Ukrayna’daki savaş, lojistiğin değerimi ortaya çıkardı

Lojistik konusunun artık istihbarat kadar kritik olduğuna dikkati çeken Berger, operasyon planlamalarında lojistiğin de birinci ele alınan bahis haline geldiğini lisana getirdi.

Berger, lojistiğin yanı sıra savaş alanına dair bilginin de son derece kritik olduğunu Rusya-Ukrayna savaşında çok net gördüklerini kaydetti.

“Çin’le savaşırsak birinci maksat komuta denetim ve lojistik”

Çin üzere bir ülke ile karşı karşıya geldiklerinde ABD kuvvetlerinin dayanmasını sağlamak için yapılacaklarının ne olduğunu ait soruya cevap veren Berger, “İlk başta yumuşak noktaları maksat alacağız. Bu da kestirim edeceğiniz üzere hem lojistik ögeler hem de komuta denetim sistemi.” dedi.

“Çin de tıpkı şeyi planlıyordur”

ABD’li kumandan, ayrıyeten son 20 yılda Çin’in de Amerikan ordusunun komuta denetim sistemini nasıl zayıflatacağı üzerine çalıştığını zira ABD ordusunun operasyonlarda komuta denetime çok kıymet verdiğini bildiğini söyledi.

Berger, “Bir çatışma olursa onlar da bizim komuta denetim düzeneğimizi gaye alacaktır.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.