Akıllı telefonlarımız gerçekten sesimizi dinliyor, reklamlar...

Akıllı telefonlarımız gerçekten sesimizi dinliyor, reklamlar…

Posted by

Paylaş

Telefonlarımız wifi veya 4G fark etmeksizin bir ağa bağlı oldukça yaptığımız hiçbir işlemin gizli olmadığını söylersek biraz korkutucu olacak, biliyoruz ancak doğrusu bu. Çünkü o “çok akıllı telefonlarımızda” ücretsiz olarak kullandığımız tüm uygulamalar aynı zamanda bizim hakkımızda bir veri deposu.

Telefonumuzda yaptığımız tüm işlemler, arkadaş sohbetlerimiz, ses kayıtlarımız, gezdiğimiz yerler kayıtlı. Daha hızlı, kolay ulaşım için kullandığımız harita servisleri, acil ihtiyaçlarımızı veya keyfi alışverişlerimizi gerçekleştirdiğimiz e-satış siteleri ve uygulamaları hayatımız hakkında sürekli bilgi topluyor. Neden mi? Tek bir nedeni yok. Ama bunlarda en masumları hedefe yönelik reklam göstermek veya uygulama şirketlerinin sunacakları yeni hizmetler için hazırladıkları uygulamaları geliştirmek için diyebiliriz.

Peki sürekli gizli sekmede gezinmenize rağmen size nasıl tam da ihtiyacınız olan şeyin reklamı gösteriliyor, indirimleri hakkında uyarı çıkıyor veya alışveriş merkezinde gezerken, o alışveriş merkezinde olan bir mağazada satılan ürün hakkında mesaj geliyor? Çok basit: Uygulamalara bilmeden verdiğini sınırsız erişim sayesinde! Çünkü bir akıllı telefon, her ne kadar sadece size ait gibi görünse de indirdiğiniz, kullandığınız uygulamalar nedeniyle aynı zamanda bu şirketlerin mükemmel bir istatistik aracı.

Paylaş

Mesajlar, mailler, sponsorlu sosyal medya akış ve hikâyeler olarak karşımıza çıkan dijital reklamların hepsi, kişilerin dijital platformlarda yaptığı hareketlere ve ses kayıtlarına göre göre belirleniyor.

Ücretsiz olarak kullanılan her uygulamanın mikrofon veya kamerasını açık olduğunda ortamı dinleyip konuşulan kelimelere göre dijital reklamların çıktığını belirten Dijital Pazarlama Uzmanı Yasin Kaplan da”kimi zaman Google veya sosyal mecralarda yaptığınız aramalar, beğeniler veya arkadaşlarımızın beğenileri ve takipçileri reklamların kaynağını oluşturabiliyor” diyor.

Üstelik dijital reklamların sadece yüzde 30’u tesadüf olarak karşımıza çıkıyor!

Akıllı telefonunuza veya saatinize düşene reklamların yüzde 40’ı ise kişinin hareketlerine göre belirleniyor.

İşte bizi en korkutacak oran geliyor.. Dijital reklamların yüzde 30’u da kullanılan ses kayıtlarına göre kullanıcıları kategorize ediyor. Evet, telefonumuz (kimi zaman ona bağlı akıllı saatimiz de sayesinde) sesimizi dinliyor!

Paylaş

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri, doğrudan hedef kitleye ulaşma.

Önceden hedef kitle odaklı reklamcılık ağırlıkla bilgisayarımızda gezindiğimiz sitelere bakarak geliştiriliyordu. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması sayesinde artık sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı cihazlarımız sayesinde markalar, ulaşacağı kişileri birçok kritere göre kategorilere ayırabiliyor. Dünyanın önde gelen şirketleri hedefleme teknolojilerini her geçen gün daha da geliştiriyor.

Sohbet uygulamalarından gönderdiğiniz ses kayıtlarından Google’da yapılan aramalara kadar yapılan her hareketi sistem algılıyor ve buna uygun reklam çıkartıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kaplan, “Ücretsiz kullanılan her uygulamada kişisel veriler mutlaka ikinci kişiler ile paylaşılıyor” diyor. Eğer bu durumdan memnun değilseniz, uygulamaların ayarlar bölümden mikrofonunuzu ve kameranızı kapatmanız gerekiyor.

Bu arada Android veya iOS tabancı cihazlarınızda çok severek kullandığınız Google asistan ve Siri gibi uygulamaların açık olması tüm verilerin elde edilmesini kolaylaştırıyor. Çünkü bu uygulamaların kullanılabilmesi için telefonunuzda mikrofon gibi özelliklerinin sürekli açık olması gerekiyor.

ve ne yazık ki gelişmiş algoritmalara sahip bu uygulamalar sayesinde elde edilen bu veriler sürekli işleniyor ve kullanıcıların belirli ilgi alanlarına göre kategori sınıflarına aktarılıyor. ve tabii ki günün sonunda markaların daha fazla kazanabilmesi için reklam teknolojilerinin geliştirilemesi için kullanılıyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kaplan’ın bu açıklamalarından sonra tabii ki bunu önlemek için ne yapabileceğinizi düşünmeye başlamışsınızdır. Biz de sizin için neler yapabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Üzgünüz ama bu tür pazarlama yöntemlerine karşı kendinizi korumanızın tek yolu bazı uygulamalardan tamamen vazgeçmek ve bazı uygulamaların da erişimlerini mümkün olduğunda kısıtlamak.

Siri ve Google Asistan gibi uygulamalar sizden sürekli izin talep eder. Aksi durumda servis veremez. Eğer onlarız devam edemeyeceksiniz, bu şekilde devam etmeniz gerekiyor. Ama en azından bazı uygulamaların erişimini kapatmak isterseniz, sizin için Android ve iOS tabancı cihazlarda uygulama erişimlerini nasıl düzenleyebileceğinizi anlatabiliriz.

ANDROID CİHAZILARDA UYGULAMA ERİŞİM İZİNLERİNİ YÖNETME

Paylaş

ANDROID CİHAZILARDA UYGULAMA ERİŞİM İZİNLERİNİ YÖNETME

Markası, modeli fark etmeksizin Android tabancı cihazınızdaki kamera veya mikrofon erişimini tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları takip edin:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.Gizlilik’e dokunun.Kamera erişimi veya Mikrofon erişimi seçeneğini kapatın.

ANDROID CİHAZLARDA (TABLET VEYA TELEOFON) UYGULAMA İZİNLERİNİ DEĞİŞTİRME

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.Uygulamalar’a dokunun.Değiştirmek istediğiniz uygulamaya dokunun. Uygulamayı bulamıyorsanız Tüm uygulamaları göster’e dokunun. Ardından uygulamanızı seçin.İzinler’e dokunun.Uygulama için herhangi bir izni onayladıysanız veya reddetiyseniz burada görebilirsiniz.Bir izin ayarını değiştirmek için izne dokunun, ardından İzin ver veya İzin verme’yi seçin.Konum, kamera ve mikrofon izinleri için şunları seçebilirsiniz:Her zaman (Yalnızca konum): Uygulama, siz uygulamayı kullanmıyorken bile izni istediği zaman kullanabilir.Yalnızca uygulamayı kullanırken: Uygulama, yalnızca siz uygulamayı kullanırken izni kullanabilir.Her zaman sor: Uygulamayı her açtığınızda, iznin kullanılıp kullanılmayacağı sorulur. Uygulama, uygulamayla işiniz bitene kadar izni kullanabilir.İzin verme: Uygulama, siz uygulamayı kullanıyorken bile bu ayarı kullanamaz.

TÜM İZİNLERİ TÜRLERİNE GÖRE DEĞİŞTİRME

Android cihazlarda hangi uygulamaların aynı izne sahip olduğunu görme şansınız var. Örneğin, takviminizi görüntüleme izni olan uygulamaları kontrol edebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edin:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.Gizlilik  İzin yöneticisi’ne dokunun.İzin türüne dokunun.Herhangi bir uygulamaya izin onayı verdiyseniz veya reddettiyseniz onları burada bulabilirsiniz.Bir uygulamanın iznini değiştirmek için uygulamaya dokunun, ardından izin ayarlarınızı seçin.

İZİN TÜRLERİ NELERDİR?

Bu adımların sonrasında aşağıda bir izinler listesi ve açıldıklarında bir uygulama için ne yaptıklarının açıklaması bulunur. Bu izinler türlerine göre şu şekilde gruplanır:

Vücut sensörleri: Hayati belirtilerinizle ilgili sensör verilerini alma.Takvim: Varsayılan takviminizi kullanma.Arama kayıtları: Çağrı geçmişinizi görme ve değiştirme.Kamera: Fotoğraf veya video çekmek için kameranızı kullanma.Kişiler: Kişiler listenizi görme.Konum: Cihazınızın konumunu almayı isteme. Konum ayarları hakkında bilgi edinin.Mikrofon: Ses kaydetme.Yakındaki Bluetooth cihazlar: Uygulamalar, yakındaki cihazları keşfedip bunlara bağlanabilir. Yakındakiler özelliğinin nasıl çalıştığını öğrenin.Telefon: Telefon aramaları yapma ve yönetme.Fiziksel aktivite: Yürüme, bisiklete binme gibi aktiviteleriniz, adım sayısı ve diğer bilgileri alma.SMS: SMS (kısa mesaj) mesajları görme ve gönderme.Depolama Alanı: Telefonunuzdaki fotoğrafları ve diğer dosyaları alma.Dosyalar ve medya: Telefonunuzdaki fotoğraflar, medya dosyaları ve diğer dosyaları kullanma.

Android cihazlarda dilerseniz aktif kullanılmayan uygulamaların izinlerini otomatik olarak kapatma özelliği vardır. Bunun için şu adımları takip edin:

Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.Uygulamalar’a dokunun.Değiştirmek istediğiniz uygulamaya dokunun. Uygulamayı bulamıyorsanız Tüm uygulamaları göster’e dokunun. Ardından uygulamanızı seçin.”Kullanılmayan uygulamalar” bölümünün altında İzinleri kaldırıp yer aç seçeneğini etkinleştirin.

iOS TABANLI CİHAZLARDA KAMERA, MİKROFON İZİNLERİNİ YÖNETME

Paylaş

iOS TABANLI CİHAZLARDA KAMERA, MİKROFON İZİNLERİNİ YÖNETME

iOS tabancı cihazlarda, iPhone, iPad vb. cihazlarda kameraya, mikrofona ve diğer donanım özelliklerine erişimi gözden geçirmek veya değiştirmek istiyorsanız, şu adımları takip etmeniz gerekir:

Ayarlar  > Gizlilik bölümüne gidin.Kamera, Bluetooth, Yerel Ağ veya Mikrofon gibi bir donanım özelliğine dokunun.Liste, erişim isteyen uygulamaları gösterir. Listedeki herhangi bir uygulama için erişimi açabilir veya kapatabilirsiniz.

Not: Bir uygulama mikrofonu (kamera olmadan) kullanırken ekranın en üstünde turuncu bir gösterge görünür. Bir uygulama kamerayı (kamera ile mikrofonun birlikte kullanıldığı zamanlar da dahil olmak üzere) kullanırken yeşil bir gösterge görünür. Denetim Merkezi’nin en üstünde de bir uygulamanın bunlardan herhangi birini yakın zamanda kullandığını bildiren bir mesaj görünür.

akıllı telefon ses dinleme akıllı telefon mikrofon kapatma akıllı telefon

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.