Amasyalılar Yenikapı’da buluştu

Posted by

Amasya Belediye Lideri Mehmet Sarı, “Osmanlının asıl kuruluşu Çelebi Mehmet’te başlamıştır, kuruluş yeri de Amasya’dır. İlimin eşiği, bilimin merkezi olarak kabul edilmiş” dedi.

Amasya Valiliği ve Belediye Başkanlığı, Vilayet Dernekleri Konfederasyonunun organize ettiği “Amasyalılar Buluşuyor” aktifliğinin açılışı Yenikapı Aktiflik Alanı’nda gerçekleştirildi. Pandemiden ötürü yapılamayan aktifliğe vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. Programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Lideri Mehmet Sarı, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Vali Masatlı, “Osmanlı’nın 2’nci kuruluşunun yapıldığı Anadolu’da birlik ve beraberliğin test edildiği, insanların bir ortaya gelip yine bir imparatorluğa can verdiği kent ise şu anda çatısı altında bulunduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuruluş evrakının imzalandığı doğum dokümanı olan Amasya Tamimi’nin imzalandığı bir kent. O bakımdan bizlerde ne ayrılık olur ne gayrılık olur. Amasya tıpkı vakitte erenlerin olduğu, evliyaların olduğu Anadolu’da insanları bir ortaya getiren mübarek zatların yaşadığı bir kent. Biz buraya birliğimizi, beraberliğimiz, bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı tesis etmek için geldik. Bir ortada hoş vakit geçirmek için geldik. İstanbul’umuza Amasya’mızı anlatmak için geldik. Bizler Türkiye coğrafyasını en âlâ bilen idarecilerdeniz. Birtakım coğrafyalarda tarım hakimdir, birtakım coğrafyalarda sanayi hakimdir. Birtakım coğrafyalarda da turizm hakimdir. Fakat bu 3 dalı bir ortada birleştiren insanların şikayet ederken bile nezaketen şikayet ettiği herhalde az vilayet vardır” dedi.

“İlimin eşiği, bilimin merkezi olarak kabul edilmiş”

Amasya’nın tarihine vurgu yapan Belediye Lideri Mehmet Sarı, “Amasya 8500 yıllık bir kent. Osmanlının Fetret Zamanında, Osmanlının son periyodunda Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı tekrar kurulmuş. Osmanlının asıl kuruluşu Çelebi Mehmet’te başlamıştır, kuruluş yeri de Amasya’dır. İlimin eşiği, bilimin merkezi olarak kabul edilmiş. 14 medeniyete konut sahipliği yapmış, hoşgörülü bir kenttir. Müsamaha kentidir, kadim bir kenttir. 13 tane şehzadesi olmuş. 13 tane şehzadesinin 7 adedini Osmanlıya padişah göndermiş. Onlarda Osmanlı’nın yükseliş periyodunda padişah olmuş” formunda konuştu.
Konuşmaların akabinde protokol üyeleri, açılış kurdelesini kesti. Amasya Günleri’nin 3 Temmuz’a kadar devam edeceği öğrenildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.