‘Ata dedeler’ soruşturmasında 43 şahsa dava : 1 hakim 1 savcı da var

Posted by

Ankara’da, kendilerini ‘devletin ticari istihbarat ayağı’ olarak tanıtan ‘ata dedeler’ cürüm örgütüne yönelik soruşturma kapsamında, ortalarında 1 hakim ve 1 savcının da bulunduğu 43 kuşkulu hakkında iddianame düzenlenerek dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında 20 Ocak’ta Ankara merkezli 5 vilayette operasyon düzenlenerek 43 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden bir kısmı tutuklanırken, bir kısmı isimli denetimle özgür bırakıldı. Savcılık, kamuoyunda ‘ata dedeler hata örgütü’ olarak bilinen ortalarında 1 hakim ve 1 savcı ile kamu vazifelilerinin bulunduğu 43 şüpheliye yönelik soruşturmayı tamamladı. İddianamede, şüphelilerin ‘suç işlemek emeliyle örgüt kurmak, yönetmek’, ‘örgüte üye olmak’ ve ‘zincirleme biçimde örgütün faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık’ hatalarından cezalandırılmaları istendi.

İddianamede şüphelilerin, kendilerini ‘devletin ticari istihbarat ayağı’ olarak tanıtarak, kümeye yeni üye kazandırıp, haksız çıkar karşılığında bürokrasideki işlerinin kısa müddette çözüleceği vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları belirtildi. Ayrıyeten şüphelilerin, bireyleri kümeye katılış hiyerarşisinde ‘elçi’, ‘elçi yardımcısı’, ‘büyük cet dede’, ‘ata dede’, ‘baş dede’, ‘dede’, ‘sözcü dede’, ‘masa başkanı’, ‘masa üyesi’, ‘saha başkanı’, ‘saha üyesi’ biçiminde kodladığı belirtildi. İddianamede, farklı meslek kümelerinden 88 mağdur ve 254 kişi de müşteki olarak yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.