Avustralya, Şinzo Abe’ye ‘Onursal Dost Nişanı’ verdi

Posted by

Avustralya hükümeti, 2012-2020 periyodundaki vazifesiyle Japonya‘da “en uzun mühlet başbakan” unvanına sahip Şinzo Abe‘yi, ülkenin en büyük gurur ödüllerinden birine layık gördü.

Hükümet bildirisinde Abe, özel stratejik dostlukla, iki ülke bağlarını yeni düzeylere yükselten “birinci seviye deneyimli devlet adamı” biçiminde nitelendirildi.

Ölmeden evvel Abe’nin, mükafatı resmen kabul ettiği aktarılan bildiride, “Serbest ve Açık Hint-Pasifik” vizyonu ve Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (Quad) uğraşları nezdinde, Abe’nin global bazda liderliği “dikkat çekici” olarak gösterildi.

Bildiride “Uzun siyasi mesleği boyunca Abe, Avustralya’ya gerçek dostluğunu ve Avustralya-Japonya ticari ve ekonomik münasebetleri, savunma iş birliği ve toplumdan topluma bağları geliştirmeye olan derin kararlılığını gösterdi” tabirleri kullanıldı.

Japonya’da Üst Meclis seçimleri arifesinde eski Başbakan Abe Şinzo, 8 Temmuz’da partisinin, batıdaki Nara kentindeki açık hava etkinliğindeki konuşması esnasında suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.