Bakan Yanık’tan Türkiye nüfusunun yaşlanmasına karşı ikaz

Posted by

İtalya’nın mesken sahipliğinde başşehir Roma’da Birleşmiş Milletler (BM) Avrupa Ekonomik Komitesi (AEK) Yaşlanma Konferansı’nda katılan Bakan Yanık, toplantıların akabinde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Roma’daki toplantının iki açıdan değerli olduğunu belirten Derya Yanık, “Program, Madrid Deklarasyonu’ndan sonra yaklaşık 20 yıl sonra Avrupa Ekonomik Kurulu’nun yaptığı birinci toplantı yaşlanmayla alakalı süreçte. Birincisi bu. İkincisi; Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin genel bir yaşlanma sorunu var.” dedi.

Nüfusun çok süratli yaşlandığı, yaşlılığa bağlı sonuçların, gerek hastalıklar gerek bakım gereksinimi gerek öteki toplumsal dayanak gereksinimleri üzere sonuçların gözle görülür bir biçimde ortaya çıktığı bir devirden geçtiklerini tabir eden Yanık, “Ülkemizde de bu aslında bu türlü. Hasebiyle biz kendi deneyimlerimizi, bugüne kadar yaptığımız toplumsal hizmetler, toplumsal takviye düzenekleri, yaşlılıkla ilgili; faal yaşlanmayı sağlayacak programları, yaşlı bakım takviye düzeneklerini, yaşlıların aile fertlerinin desteklenmesi üzere bütün deneyimlerimizi bir taraftan gözden geçiriyoruz. Fakat öbür taraftan birebir sıkıntıyı bizden daha evvel yaşamış ülkelerin tecrübelerinden de yararlanmaya çalışıyoruz. Kendi tecrübelerimizi de milletlerarası topluluğun yararına sunmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yaşlılık konusunun karşılarına iki parametreyi ortaya çıkardığını belirten Yanık, “Bir; nüfusun azalmasıyla doğal bir yaşlı nüfusun öne çıkması. İki; sıhhat hizmetlerinin gelişmesiyle bir arada ömrün uzaması. Esasen resen uzayan bir ömür var. Hasebiyle faal yaşlanmayı sağlamalıyız ki bu uzayan ömür hem yaşlılarımızın kendilerine hem de yaşadıkları topluma bir artı bedel olarak yansısın.” tabirlerini kullandı.

Bu alandaki uygulamaları, milletlerarası topluluktaki deneyimleri bu toplantı sayesinde paylaşıldığını anlatan Bakan Yanık, “Önemli değerlendirmeler, tartışmalar yapıldı. Biz de birebir halde sabahki oturumda konuşmacı olarak yer aldık ve ülkemizdeki deneyimlerimizi ve yaptığımız çalışmaları aktardık. Bu manada, yararlı, hoş bir toplantı oluyor. İnşallah, bizim de bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalara yansımaları olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

– Türkiye’nin yaşlılık durumu

Türkiye’nin yaşlılık durumu konusunda Yanık, bu konuda tedbir alınması gerektiğinin altını çizerek, “Maalesef, çok süratli yaşlanıyoruz. Avrupa’nın yaklaşık 100-125 yıllık dönemde tamamladığı yaşlanma evresini, biz 20-25 yıl üzere bir müddette tamamlıyoruz. Bu manada Türkiye açısından alarm zilleri aslında çalmaya epeydir başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “3 çocuk” davetinin da bu alarm zillerinin bir yansıması olduğunu söz ederek, “Tabii o, çok bu türlü genel vatandaşın algılayacağı bir biçimde tabir ediyor fakat çok bilimsel ve önemli araştırmalar yatıyor o cümlenin ardında. Hasebiyle nüfusumuz süratli yaşlanıyor. Bir taraftan nüfus artışını sağlamak gerekirken, öbür taraftan yaşlılarımızın etkin yaşlanması, uzayan ömür müddetlerini verimli, bereketli ve topluma katkı sunmaya devam eder halde planlamamız, gerçekleştirmemiz gerekiyor.” formunda konuştu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı, bu bahiste gerek Sıhhat Bakanlığı gerekse toplumsal hizmetler tarafıyla kendi bakanlıklarının çok sayıda çalışması bulunduğunu lakin bunların artarak devam etmesi gerektiğinin açık olduğunu söyledi.

Yanık, kelamlarını şöyle tamamladı:

“O yüzden biz bir taraftan yaşlanan nüfusumuzun verimliliğini devam ettirmeye çalışırken, öbür taraftan da genç nüfusun etkin bir biçimde hayata katılmasını lakin öbür taraftan tekrar nüfusun artması, gençleşmesi için de Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde en yüksek seviyede nüfus artışı davetimizi her platformda lisana getiriyoruz. Türkiye açısından yaşlanma, önümüzdeki süreçte önemli bir toplumsal husus olarak, yönetilmesi, takip edilmesi ve çözümlenmesi gereken bir problem olarak önümüzde duruyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.