Balıkesir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti: Dünyada birinci ve tek festival!

Posted by

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Tarladan Hasada Güzellik, Sıhhat, Güzellik” temasıyla bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen, Türkiye ve dünyanın birinci ve tek Aromaterapi Festivali’nin açılışı Lider Yücel Yılmaz’ın iştirakiyle Burhaniye’deki Çiftçi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Atölye çalışmalarından tıbbi ve aromatik bitki hasadına, eğitim seminerlerinden konserlere kadar birçok aktifliğe konut sahipliği yapan 3. Aromaterapi Şenliği, iştirakçilerine toprak ve bitkilerle yakından tanışma, teknik bilgi ve pratik maharet kazanma imkânı sunuyor.

AROMATERAPİNİN ŞİFALI DÜNYASINA YOLCULUK

Zeytin Çekirdekleri konseriyle başlayan şenliğin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Serkan Akça, 4 gün boyunca Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde aromaterapinin şifalı dünyasına seyahat yapacaklarını söyleyerek “Festivalimizde stant açan üreticilerimizin birçoğunun kursiyerimiz olması bizi çok gururlandırdı” dedi. Dünyanın birinci ve tek aromaterapi şenliğinde bir ortaya gelmelerinin ve bir güç oluşturmanın epey kıymetli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Kartal, “Böyle bir şenlikte aromaterapiyi konuşmak gurur verici. Bizi bir ortaya getiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyorum” dedi. 

ZENGİN VE BEREKETLİ COĞRAFYA

Varlıklı, bereketli ve değerinin bilinmesi bir coğrafyada yaşadıklarını Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, “Bir tarafımız Ege, bir tarafımızda Marmara, başka tarafımızda ise İç Anadolu’ya uzanan coğrafyamız. Geniş yüz ölçümümüze oranla nüfusumuz hayli az. Yaz dönemine girdik. Bir milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bir bölgedeyiz şuan. Bölgede; yaz aylarında kişi başı günlük ortalama bir kilogram olmak üzere her gün bir milyon kilogram çöp topluyoruz. İstiyoruz ki bu hoşlukları daima birlikte koruyalım, sahip çıkalım. Uzun yıllardır yırtıcı bir halde depolanan, doğayı, suyumuzu kirleten çöpü sorun olmaktan çıkardık. Yabanî depolama alanlarının hepsini kapadık, ıslah ettik” dedi.

‘KATMA BEDEL OLARAK DÖNECEKTİR’

Kentin pahalarını ortaya koyan, tanıtan çalışmalar yaptıklarını söz eden Lider Yücel Yılmaz, “Aromaterapi Şenliği, bizim kentimizin tüm güzellikleriyle dışarıya açılan yüzü. Balıkesir bilinsin, zenginleşsin istiyoruz. Güçlü bir takımımız var. Eminim bu kentten çok bedelli markalar çıkacak ve bunların her biri Balıkesir’imize katma bedel olarak dönecektir” açıklamasında bulundu.

Başkan Yılmaz ayrıyeten Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nin Türkiye’de eşi gibisi olmayan alternatif tarım eserlerinin tespiti, yaygınlaştırılması ve kıymetlendirilmesi basamağında çiftçilerin bilgi ve şuur seviyesinin artırılmasına yönelik değerli çalışmalar yaptığını tabir etti.

HASAT YAPTILAR

Yargıtay Onursal Birinci Lideri İsmail Rüştü Cirit, Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan’ın da katıldığı 3. Aromaterapi Festivali’nin açılışının akabinde iştirakçiler daima birlikte lavanta ve ıtır hasadına katılırken distilasyon sürecini de evre etap deneyimleme imkanı buldu.

Beden, zihin ve ruh sıhhatinde aromaterapinin konuşulduğu seminerler ile devam eden Şenliğin birinci günü 30 kilometrelik güzergahta gerçekleştirilen bisiklet tipi ile son buldu. Şenlik 3 Temmuz Pazar gününe kadar devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.