Bergen kaç yaşında öldü? Acıların Kadını Bergen’in mezarı nerede?...

Bergen kaç yaşında öldü? Acıların Kadını Bergen’in mezarı nerede?…

Posted by

Bergen’in yaşam öyküsü Mersin’de başladı, Adana’da sona erdi. Kısacık yaşamına büyük acılar sığdıran ve “Acıların Kadını” olarak tanınan Bergen, vefatının üzerinden 30 yılı aşkın süre geçtikten sonra yeniden filme çekilen yaşam öyküsü ile yeniden Türk halkı ile buluştu. İşte, Bergen’in hayatı…

622c68d2ae298be4eb868866

BERGEN KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

Bergen, 16 Temmuz 1960 tarihinde dünyaya geldi, 15 Ağustos 1989 tarihinde hayata veda etti. Bergen eski kocası tarafından hayattan koparıldığında henüz 29 yaşındaydı…

BERGEN’İN HAYATI

Milyonların Bergen olarak tanıdığı Belgin Sarılmışer, 16 Temmuz 1960 tarihinde Mersin’de doğdu. Yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü isim annesiyle babasının boşanmasının ardından annesi ile birlikte Ankara’ya taşındı.

Maddi imkansızlıklar içinde annesinin çabalarıyla müzik eğitimi alan Bergen, sınavda birinci olarak girdiği konservatuara 1 yıl devam edebildi. Bir süre PTT’de çalışan Bergen’in hayatı, arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Seyman Kulüp’te değişti. Arkadaşlarının ısrarıyla o gece kulüpte şarkı söyleyen Bergen çok beğenilince pavyon sahibinden sahneye çıkma teklifi aldı.

Okulunu ve PTT’deki işini bırakan Bergen Ankara’da birçok yerde sahne aldıktan sonra gelen teklif üzerine Adana’ya gitti.

Adana’da sahne aldığı pavyonda onu en ön masadan dinlemeye gelen Halis Serbest ile bir süre sonra sevgili oldu ve annesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen Halis Serbest’le evlenerek sahneleri bırakıp Adana’da yaşadı.

Ancak bir süre sonra Halis Serbest’in başka bir kadınla evli olduğunu öğrenince Bergen annesinin yanına döndü. Ancak Bergen’in bu olaydan önce Halis Serbest’ten şiddet gördüğü ve bu nedenle çok defa kaçmaya çalıştığı ortaya çıktı.

622c68e1ae298be5d255870c

GÖZÜNÜ KAYBETTİĞİNDE 22 YAŞINDAYDI

Ayrılığın ardından Halis Serbet’in tüm tehditlerine karşın Bergen sahneye çıkmaya devam etti. 31 Ekim 1982 gecesi İzmir’de sahneye çıkacağı sırada kiralık saldırgan genç şarkıcının üzerine bir kova kezzap dökerek kaçtı. Olayın ardından tek gözünü kaybeden ve vücudunda derin yanıklar oluşan Bergen günlerce hastanede yattı defalarca ameliyat oldu. Azmettirici Halis Serbest de hapishaneye girdi.

Saldırının ardından uzun süre tedavi gören Bergen Kibariye’yi meşhur eden “Kim bilir?” şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından ikna edilerek yeniden sahnelere döndü.

1985 yılına kadar kadar Özşeker’in sahibi olduğu İzmir Pırlanta Pavyon’da sahneye çıkan genç kadın, patronuyla birlikte “Kardeşiz Kader” isimli bir demo kaset hazırladı ve Yaşar Kekeva’ya gönderdi. Kaseti beğenen Kekeva, Bergen’i İstanbul’a davet etti. İstanbul müzik piyasasındaki ilk profesyonel longplay’i olan “İnsan Severse”yi Burhan Bayar’ın müzik yönetmenliğinde çıkaran sanatçı 1986 yılının sonlarına doğru yaptığı “Acıların Kadını” ile şöhrete kavuştu.

Yoğun bir ilgiyle karşılanan albümün tanıtım turnelerine çıkan sanatçı 14 Ağustos 1989’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Adana Pozantı’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü.

622c68f066a97cfa318f5c32

BERGEN’İN MEZARI NEREDE?

Pozantı, Adana’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülen; Bergen memleketi Mersin’de Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

BERGEN ALBÜMLERİ VE ŞARKILARI

1982 Şikayetim Var1983 Kardeşiz Kader1985 İnsan Severse1986 Acıların Kadını1987 Onu Da Yak Tanrım1988 Sevgimin Bedeli1988 İstemiyorum1989 Yıllar Affetmez (Aslen Son Albümü)1990 Giden Gençliğim1990 Garibin Çilesi Mezarda Biter1991 Son Ağlayışım

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.