Brent petrolde artış sürüyor

Posted by

Türkiye’de neredeyse çabucak her gün artırım gelen akaryakıt fiyatlarını etkileyen brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 121,62 dolardan süreç görüyor. Dün 125,19 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 121,17 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.38 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,37 artışla 121,62 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 119,33 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, arza ait telaşlar ve ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı öncesindeki belirsizlikler tesirli oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dün açıklanan aylık petrol piyasası raporunda, global petrol üretiminin mayısta bir evvelki aya nazaran günlük 150 bin varil azalarak yaklaşık 98 milyon 750 bin varile gerilediğini bildirdi.

OPEC, global petrol talebine yönelik öngörüsünü de piyasalardaki belirsizliklere işaret ederek sabit tuttu.

Piyasalar ayrıyeten, Milletlerarası Güç Ajansının bugün açıklanacak petrol piyasası raporunu bekliyor.

Fed’in bugün açıklanacak para siyaseti kararları öncesinde ise her ne kadar para piyasalarında 75 baz puanlık faiz artışı fiyatlansa da Fed’in izleyebileceği farklı seçeneklerinin de olması yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor.

Fed’in çok daha şahin bir duruş sergileme ihtimali iktisat ve petrol talebine ait telaşları güçlendiriyor.

Öte yandan, Çin’de devam eden Kovid-19 salgını kaygıları ve kaldırılan kısıtlamaların yine uygulamaya konabileceğine yönelik beklentiler fiyatların üst taraflı hareketini kısıtlıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne nazaran, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran 736 bin varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 1 milyon 200 bin varil azalacağı istikametindeydi.

Piyasalar, ABD Güç Enformasyon Yönetiminin bugün açıklayacağı resmi petrol stok bilgilerine odaklanıyor.

Brent petrolde teknik olarak 121,86 ile 123,01 dolar aralığının direnç, 120,71 ile 119,56 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.