Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna temel konularda anlaşmaya yakın

Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna temel konularda anlaşmaya yakın

Posted by

Rusya ile Ukrayna arasında süren müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Tarafların temel konularda anlaşmaya yakın olduğunu görüyoruz” dedi.

SİYASET 20.03.2022 16:25

Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna temel konularda anlaşmaya yakın

Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da AKP İl Danışma Meclis Toplantısı’nda konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmelere ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Tarafların temel konularda anlaşmaya yakın olduğunu görüyoruz” dedi.

Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi için büyük bir çaba içinde olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“DOĞRUYA ‘DOĞRU’, YANLIŞA ‘YANLIŞ’ DEDİK”

“Maalesef Avrupa’da bir başka savaşa daha şahit oluyoruz. Kuzeyimizdeki iki büyük komşumuzun savaşı, tüm dünya gibi bizi de doğrudan etkiliyor. Bu krizin başından beri ilkeli bir tutum sergiledik. Eğilip bükülmeden, doğruya ‘doğru’, yanlışa ‘yanlış’ dedik. 2014’te Kırım’ın ilhakına en güçlü tepkiyi verdik. Cumhurbaşkanı’mız, Antalya Diplomasi Forumu’ndaki tarihi konuşmasında da söyledi. O zaman dünya gereken tepkiyi verseydi, bugün bunlar yaşanmazdı.”

“RUSYA ÇAĞRILARI DİNLEMEDİ”

“Rusya ile birçok alanda yakın ilişkilerimiz var. Ancak, bu ilişkiler hakkı hukuku savunmamıza engel olmadı. Suriye’de, Libya’da bunu yaşadık. İmkan olduğunda, Kafkaslar, Libya ve Suriye gibi zor dosyalarda çözüm için birlikte çalıştık, çalışıyoruz. Ukrayna ile de çok yakın ilişkiler tesis ettik. Birbirimize kimlikle seyahat edecek kadar yakınlaştık. Bu iki komşumuz arasındaki gerginlik tırmanınca, sıcak çatışma çıkmaması için büyük gayret gösterdik. Hatta savaştan bir gün önce Cumhurbaşkanı’mız, Putin ile görüştü. Maalesef, Rusya çağrıları dinlemedi ve bugünlere geldik. Rusya’nın saldırısını tüm dünyayla birlikte biz de eleştirdik. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm kuruluşlarda bu saldırıyı reddettik, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne güçlü destek verdik.”

Bakan Çavuşoğlu, “Şimdi ortada bir yangın var ve söndürülmezse bu yangın herkesi daha çok etkileyecek. Yangını söndürmek için büyük bir çaba içindeyiz. Cumhurbaşkanı’mız ve bizler seferber olmuş durumdayız. Her iki tarafla konuşarak, önce insani ateşkes, sonra kalıcı ateşkes için çalışıyoruz” diye konuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.