CHP’li Barut: “Çiftçiler borç ve icra batağına saplandı”

Posted by

Çukurova’da üretici köylülerle bir ortaya gelen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, problemleri dinleyip tahlil tekliflerini paylaştı. Barut, “Çiftçi ektiğinden, hayvancılık yapan köylümüz ürettiği et ve sütten kazanamıyor. Maliyetler fırlarken eser para etmiyor. Herkes borç ve icra batağına saplanmış halde” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Kurulu Üyesi Ayhan Barut, Adana’da üretici köylülerle buluştu.

“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLİYOR”

Karataş Ovası’ndaki Konaklı Köyü’nde CHP Karataş İlçe Lideri Seçkin Sakar ve İdare Şurası üyeleriyle birlikte köylülerle buluşan Ayhan Barut, çiftçinin, yetiştirici ve besicinin kara günler yaşadığını söyledi. Barut, “Üreticilerimizi ne hale getirdikleri ortada. Çiftçi ektiğinden, hayvancılık yapan köylümüz ürettiği et ve sütten kazanamıyor. Maliyetler fırlarken eser para etmiyor. Herkes borç ve icra batağına saplanmış halde. Halkın iktidarında üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye’ye kavuşacağız” diye konuştu.

“BU YIL SON KERE EKTİK”

Barut’a keder yanan ve yaşadıkları sıkıntılara tahlil bulunmasını isteyen üretici köylüler ise şunları kaydetti:

“Banka borçlarından ötürü traktör ve tarlalarımız icradan gitti. Ne yiyip ne içeceğiz? Hiç güzel değiliz. Her şey değerli. Mazot 25 lira olur mu? Yerfıstığı ve karpuz ekiyoruz. Kazanamıyoruz. Son yılımız. Bu türlü giderse seneye ekemeyiz. Traktörün marşına, kontağına dokunamıyoruz. Mazot çok kıymetli. Gübre de arttı. Borçlarımız çok. Traktörümüze sahip bile çıkamayız. Borçlu kalırsak, icra gelecek. İcra gelmeden traktörümüzü satıp borçlarımızı ödemeye çalışacağız. Onun için son sefer ektik.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.