CHP'li Torun: İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı

CHP’li Torun: İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı

Posted by

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, “İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı. Kredi değil, teminat mektubu bile alamıyorlar. AKP’li belediyelere gelince bakanlıklardan her türlü kaynaklar, araç gereç yardımları ve proje destekleri sağlanıyor. Buna rağmen halk memnuniyeti ve hizmetlere bakıldığında bizim belediyelerimiz AKP’li ve MHP’li belediyelerden daha başarılı” dedi.

SİYASET 17.03.2022 20:07

CHP'li Torun: İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı

Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Veli Ağbaba, İzmir’de Tarihi Asansör’de belediye başkanları ile bir araya geldi. Toplantıya; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ilçe başkanlarının yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel katıldı.

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Torun, “İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı. Kredi değil, teminat mektubu bile alamıyorlar. AKP’li belediyelere gelince bakanlıklardan her türlü kaynaklar, araç gereç yardımları ve proje destekleri sağlanıyor. Buna rağmen halk memnuniyeti ve hizmetlere bakıldığında bizim belediyelerimiz AKP’li ve MHP’li belediyelerden daha başarılı” dedi.

Torun, Buca Metrosu’nun ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili de, “Yargı süreci devam ediyor. Arkadaşlarımız o süreci takip edecek. Başlamış, devam eden bir iş. Elbette ki bu hale gelmesi bir engelleme” dedi.

“BİZİM BELEDİYELERİMİZ DAHA BAŞARILI”

AKP hükümetinin CHP’li belediyelere zorluk çıkardığını belirten Torun, şöyle konuştu:

“Öyle olaylarla karşılaşıyoruz ki belediye başkanlarımız soruşturma geçiriyor. Anında kararlar çıkıyor, anında İçişleri Bakanlığı devreye giriyor, görevden alıyor. Anında Meclis’ten belediye başkanvekili seçiliyor.

Bizimle ilgili bir olay olduğunda yargı ve bakanlık süreci inanılmaz süratli işliyor. AKP’li belediyelere geldiğimizde mahkeme kararı olmasına rağmen, suç işleri bakanı sağına bir belediye başkanı diğer tarafına başka bir belediye başkanını alıyor. Görevden alınması ve tutuklanması gereken belediye başkanına işlem dahi yapmıyorlar, AKP’li olunca.

Belediyelerimiz her şeye rağmen ellerinden gelenin en iyisi yapıyor. İktidar bütün kamu kaynaklarını bizim belediyelerimize kapattı. Kredi değil, teminat mektubu bile alamıyorlar. AKP’li belediyelere gelince bakanlıklardan her türlü kaynaklar, araç gereç yardımları ve proje destekleri sağlanıyor. Ama maalesef bizim belediyelerimize bu fırsatları sunmuyorlar. Buna rağmen halk memnuniyeti ve hizmetlere bakıldığında bizim belediyelerimiz AKP’li ve MHP’li belediyelerden daha başarılı.”

“İZMİR’E SİYASAL TERCİHİNİN BEDELİNİ ÖDETMEK İSTİYORLAR”

Toplantının içeriği ve İzmir’in ödediği vergiye oranla merkezi hükümetten aldığı desteğin yeterli olup olmadığına ilişkin soru üzerine Torun, şöyle konuştu:

“Başkanlarımızla genel sorunları değerlendirdik. Hepimizin aile ekonomisi neyse belediye ekonomisi de o. Ekonomik buhranın yarattığı olumsuzluk belediyelerin de üzerinde. Akaryakıt, enerji gibi birçok maliyet arttı.

Belediyelerin gelirleri azalıyor, giderleri ise sürekli artıyor. Çözüm üretmekte zorlanıyorlar. Rakamları çarpıtmakta son derece ustalar. Ancak yapılan kamu yatırımlarını İzmirliler görüyor. Konuştukları gerçekle bağdaşmayan ifadeler. İzmir gerçekten bu ülkeye sağladığı katma değerin çok azını alabiliyor. Onların kafasındaki İzmir imajı zaten farklı. İzmir’e yaptığı siyasal tercihin bedelini ödettirmek istiyorlar.”

(ANKA)

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.