Çin tesir alanını genişletiyor

Posted by

KARAR/ALMANYA

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi gelecek hafta Güney Pasifik ülkelerini ziyaret ederek güvenlik ve ekonomik işbirliği için taban arayacak. Çin’in Güney Pasifik’deki Salamon Adaları ile yaptığı işbirliği muahedesinden sonra yapacağı bu atak, Avustralya ve Yeni Zellanda tarafından tedirginlikle karşılanıyor. Çin’in son atılımları bölgede ABD ile olan rekabeti de kızıştırdı.

, Çin’in bölgede artan tesirine karşı hal alacaklarını lisana getirmişti. Bu meydan okumanın peşine Çin’in Güney Pasifik’deki bölge ülkeleri ile işbirliği planlarını açıklaması bir meydan okuma olarak bedellendiriliyor.

Çin’in Solomon adaları ile yaptığı mutabakat ekonomik yardımlar ada ülkelerdeki polislerin eğitimini içeriyor. Çin’in Cyber güvenlik takviyesi de vereceği açıklanırken, buna karşılık adalardaki doğal kaynakları çıkarma ve sürece hakkı alacağı açıklandı. Muahede adalara Çin pazarına açılma hakkı da tanıyor. Batılı gözlemciler Çin’in ekonomik olarak adaların hakimiyetini ele geçirmenin yanında, Cyber güvenlik gerekçesiyle bütün irtibat alt yapısını denetim eder hale geleceğini belirtiliyor.

Güney Pasifik gitgide artan bir yoğunlukta Çin ve ABD ortasında yaşanan rekabetin sahnesi haline geliyor. Pekin bu bölgede askeri, siyasi ve ekonomik artan oranlarda yatırımlar yapıyor. ABD ve Avustralya Çin’in Güney Pasifik bölgesinde yeni askeri limanlar tesis etmesinden kaygı ediyor. Bu limanlar Çin’e hudut ötesi bölgelerde operasyon yapma imkanları sağlayacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.