Corona virüsüne karşı başınızı 9 derece çevirin uyarısı

Posted by

Hint ve İskandinav bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma birisiyle konuşurken başınızı makul bir açıdan çevirmenin virüsün bulaşmasını engellediği sonucunu ortaya koydu.

Hindistan Bilim Enstitüsü’nde misyonlu bilim insanları ile birlikte Nordik Teorik Fizik Enstitüsü ve Memleketler arası Teorik Bilimler Merkezi’nin ortak çalışması sonucunda dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Flow isimli bilimsel mecmuada yayınlanan araştırmada birisiyle konuşurken göz temasını sağlayarak kafayı 9 derece çevirmenin corona virüsü bulaşmasını engellediği bulgusuna ulaşıldı. Bilim insanları bireyler konuşurken havaya saçılan partiküllerin hareketini izleyerek bilgisayarla simülasyon yaptı.

Uzmanlar maskesiz iki insanın 45-90-180 santimetre uzaklıkta konuşmalarını inceledi. Bir dakikalık konuşma sırasında havaya saçılan partikülleri tahlil eden uzmanlar farklı sonuçlara ulaştı. Konuşan bireyler ortasındaki uzunluk farkının da değerli bir faktör olduğuna dikkat çekilirken, araştırmayı yürüten Sourabh Diwan, “Konuşmak karmaşık bir aktivite ve beşerler konuştuğunda virüsün bulaşma riskini gözden kaçırıyor” dedi.

Bilim insanları konuşurken kafayı biraz çevirmenin riski azalttığını da açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.