Covid-19 nedeniyle yaşanan koku kaybının gizemi çözüldü

Posted by

Communications Medicine isimli bilimsel mecmuada yayımlanan çalışmanın muharrirleri, Covid-19 nedeniyle koku kaybından muzdarip olan birçok kişinin yaşadığı iğrenme hissini tetikleyen epey güçlü bir koku molekülü belirlediklerini duyurdu. 

Kahvede bulunan 2-furanmethanetiol ismi verilen molekül, olağan koku alma duyusuna sahip olanlar tarafından kahve yahut patlamış mısır gibisi olarak tanımlanırken, parosmisi olanlar kokusunu tipik olarak iğrenç, itici yahut kirli olarak tanımladı.

Reading Üniversitesi’nden araştırmanın ortak muharriri Dr. Jane Parker, “Bu, her şeyin başta olmadığının ve iğrenme hissinin bozuk besinlerdeki bileşiklerle ilgili olabileceğinin somut delilidir. Merkezi hudut sistemi de burundan aldığı sinyalleri yorumlamada mutlaka rol oynar” diye konuştu.

BELLİ BESİN HUSUSLARINDAKİ BİLEŞİKLER ARAŞTIRILDI

NTV’de yer alan habere nazaran, öteki taraftan, yakın tarihli bir milletlerarası ankete nazaran, Covid ile ilgili koku kaybı olanların yaklaşık yüzde 10’u hastalığın çabucak akabinde parosmi yaşadı ve altı yahut yedi ay sonra iştirakçilerle tekrar görüşüldüğünde bu oran yüzde 47’ye yükseldi.

Araştırmacılar, parosmi için en yaygın tetikleyicilerden bazılarının  kahve, çikolata, et, soğan ve diş macunu olduğunu söyleyerek, çalışmalarında bu hususlarda suçlanacak belli bileşiklerin olup olmadığını araştırdı.

Grup, kahvenin aromasını hapsederek, parosmisi olan gönüllüler üzerinde kahve bileşiklerini test etti ve reaksiyonlarını, parosmisi  olmayanlarla karşılaştırdı. Bilim insanları, 29 istekli ortasında,  parosmiyi tetikleyen, yaygın olarak tanımlanmış 15 bileşik buldu. Sorunu tetikleyen temel hususun ise, gönüllülerden 20’sinin dehşetli bir kokuya sahip olduğunu söylediği 2-furanmethanethiol isimli bir kimyasal olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, burunda her biri farklı aromalara hassas 400’den fazla farklı koku alma reseptörü olduğunu açıkladı.  2-furanmethanetiol kimyasalının tespit edilmek için son derece düşük bir eşiği olduğunu belirten uzmanlar, bu nedenle onun, koku alma duyusunu kaybettikten sonra bir kişinin radarına geri dönen birinci kimyasallardan biri olduğunu aktardı. 

Parker, beynin kokuyu yanlış sınıflandırıyor üzere göründüğünü belirterek, daha fazla çalışmaya muhtaçlık duyduğunu söyledi. Çalışma, örneğin dışkı kokusunu “daha az nahoş yahut bisküvimsi” olarak nitelendirerek, parszmisi olanların en rahatsız edici kokuları farklı halde deneyimleyebileceğini kaydetti.

DURUMUN BİYOLOJİK NEDENİNİ ORTAYA KOYAN BİRİNCİ ARAŞTIRMA

Hususla ilgili açıklama yapan, İngiltere’de Kraliyet Ulusal Kulak, Burun, Boğaz ve Eastman Diş Hastanesi’ni araştırmacılardan Simon Gane ise “Bu durumu anlamak için hala uzun bir yolumuz var, lakin bu araştırma koku kaybının biyolojik nedenine yakından bakan birinci çalışmadır. Artık bununi sonlar ve burundaki reseptörle ilgili bir olduğunu biliyoruz. Zira bu moleküller bu formda tespit edilebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.