Deniz topunda seri üretim başlıyor! Dakikada 80 atış yapacak

Posted by

MKE Genel Müdürü Yasin Akdere, TBMM KİT Kurulu’nda kurumunun hesapları görüşülürken yüz akı projelerini anlattı. Yerli elektrikli motordan, yerli pil sistemine, deniz topundan, fırtına obüsü ve öteki projelere kadar merak edilen ayrıntıları Yasin Akdere anlattı.

İŞTE O PROJELER:

YERLİ ELEKTRİKLİ MOTOR

25 tona kadar bir aracı hareket ettirebilecek elektrikli motoru ürettik. Amacımız önümüzdeki ay içerisinde başlatacağımız elektrikli fırtına obüsümüzün testleriyle 25 ton üstü platformlarda da elektrikli motoru kendi içimizde üretebilmek olacak. 2022 yılında tamamlanacak. 50 adet sipariş aldık. Kendi kulemizi, 25 milimetre topumuzu da üreterek aracımızı bu biçimde askerimize veriyor olacağız.

YERLİ PİL SİSTEMİ

ASPİLSAN da en kısa vakitte Kayseri’deki tesisinde pil paketleriyle ilgili üretimini hayata geçirerek büsbütün bağımsızlığımızı da sağlamış olacak.

DENİZ TOPU ÜRETİMİ BAŞLIYOR

76 Milimetre Deniz Topu Projemizin bütün testlerini muvaffakiyetle tamamladık, dakikada 80 atış gerçekleştirdi. Kısa mühlet içinde seri üretime başlayacağız.

FIRTINA OBÜSÜNDE MENZİL 56 KİLOMETRE

Askerimizin en çok kullandığı fırtına obüslerimizde 40 kilometre olan menzili yıl sonunda 56 kilometreye çıkacak. Kısa vakitte ise 72 kilometreye çıkartacağız.

TERBOBARİK PAKLAYICIDA SERİ ÜRETİM

Toz termobarik (ısıya dayalı) üretim projemiz VOLKAN’da da sona geldik. Şu anda 50 kilo günlük patlayıcı üretim kapasitesini yakalayabilecek çalışmanın son noktasındayız. Eylül ayı prestijiyle da seri üretime geçmeyi planlıyoruz.

C-4’Ü KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

C-4 üretimini de kendi içimizde Makine ve Kimya Sanayisi olarak yerli kabiliyetlerle üretmeye başlayacağız.

KIZILÖTESİ GÜDÜMLÜ FÜZELERE GEÇİT YOK

Kızılötesi güdümlü füzelere karşı hava platformunu koruyan spektral ısı fişeğinin geliştirilmesinde son noktaya geldik. Hava Kuvvetlerimizle test çalışmalarımız devam etmektedir. Dünyada fişeğe büyük bir talep var lakin biz dost ve müttefik ülkelere davet yaptık. 3 ülkeyle fişek çizgisi heyetimi mukavelesini imzaladık, 6 ülke ile görüşmeler sürüyor.

ORTADOĞU’NUN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

7 bin tonluk bir özgür dövme presini şu anda hayata geçiriyoruz. Ortadoğu bölgesindeki tek 7 bin tonluk özgür döküm presini kendi bünyemizde barındırıyor olacağız.

KAYNAK: SABAH

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.