“Dijital cüzdan teknolojisi ödeme alışkanlıklarını değiştiriyor”

Posted by

Ödeme ve para transferi üzere temel finansal gereksinimlere erişimde kolaylık ve sürat sağlayan dijital ödeme sistemleri her geçen yıl yaygınlaşıyor.

Ödeme teknolojileri odağında yayın yapan PYMNTS’ın geçtiğimiz yılın sonunda yayımladığı bir raporda yer verdiği varsayımlar, global dijital ödeme sanayisinin 2021’i 6,6 trilyon dolarlık bir hacimle kapattığını gösterirken, tıpkı raporda dalın önümüzdeki 4 yılda 10,5 trilyonluk pahaya ulaşacağı iddia ediliyor.

Artan inovasyon, taşınabilir aygıtların teknolojisini finansal eser ve hizmetlere erişimi düzgünleştirmek için kullanan dijital cüzdanların kullanımını da yükseltiyor. Taşınabilir ödemelerin 2025’e kadar yaklaşık %50 büyümeyle 4,6 trilyon dolarlık bir pahaya ulaşacağı öngörülürken, PYMNTS araştırması 5 bireyden yaklaşık ikisinin ödeme yapmak için en çok dijital cüzdanı kullandığını söylüyor.

Finansal hizmetlere erişim ve ödeme kesiminde yaşanan son gelişmeleri pahalandıran Sipay CEO’su Semih Muşabak, “Forrester’ın bu yıla ait öngörüleri, kullanıcıların kesintisiz çok kanallı tecrübeler aradıklarını, kolaylığı önemsediklerini ve 5 şahıstan dördünün tecrübelerinin büyük ölçüde dijitale taşınmasını istediğini gösteriyor. Tüketiciler tüm süreçlerde analog yerine dijital tecrübeler arıyor. Kolaylık kavramının bugün tüm kesimler için bir itici güç pozisyonunda olduğunu söyleyebiliriz. Sipay olarak geliştirdiğimiz kişisel ve kurumsal dijital cüzdan eserleri, temel finansal hizmetlere erişimde bankalara olan bağlılığı ortadan kaldırıyor, vakit ve yer bağımsız ödeme ve alışveriş üzere avantajlarla hayatı kolaylaştırıyor” dedi.

“DİJİTAL CÜZDANLAR FİNANSAL HİZMETLERİ DAHA KAPSAYICI HALE GETİRİYOR”

Dünya çapında milyonlarca insanın bankalara ve finansal hizmetlere erişiminin olmadığı biliniyor.

Dijital dönüşümün birçok sanayide bu ölçüde baskın olduğu bir devirde bankaların sunduğu finansal hizmetlere erişememenin gündelik ömrü zorlaştırdığına dikkat çeken Semih Muşabak, “Merchant Machine’in 2021 bilgilerine nazaran Türkiye, finansal hizmetlere erişemeyen nüfusu bakımından dünya çapında 17. sırada konumlanıyor. Türkiye nüfusunun neredeyse üçte biri (%31) bankaların sunduğu eserlere erişemiyor. Finans epey temel bir gereksinim ve sanayinin kapsayıcılık konusunda adım atması gerekiyor. Taşınabilir teknolojilerin yaygınlaşması ve mevzuatın bu çağa ayak uydurması, dijital cüzdan üzere uygulamalarla finansal kapsayıcılığın artmasını beraberinde getiriyor. Sipay olarak geliştirdiğimiz Ferdi Dijital Cüzdan tahlilimiz, cüzdanın hudut tanımayan, yenilikçi fiyatsız halini sunuyor. Kullanıcılar dijital cüzdanlarını dakikalar içinde oluşturarak Sipay App üzerinden bankalara muhtaçlık duymadan 7/24 para transferi yapabiliyor, alışverişlerini kolay ve inançlı bir biçimde tamamlayabiliyor. Üstelik tüm bunlar süreç fiyatı olmadan ve banka kartına muhtaçlık duyulmadan gerçekleştiriliyor. Sunduğunuz cashback’ler ile kullanıcılarımıza Sipay Cüzdan’ın alışveriş tecrübesini marka iş birliklerimiz ile keyifli bir halde yaşatıyoruz” tabirlerini kullandı.

MOBİL TEKNOLOJİLER ÖDEME ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRİYOR

ABD pazarında yürütülen bir araştırma, 2022’nin birinci yarısında kullanıcıların %58’inin haftada en az bir kere taşınabilir cüzdanlarını ödeme yapmak için kullandığını gösterdi. Bir evvelki yılın tıpkı devrinde %46 olarak ölçülen bu orandaki artış, taşınabilir kanalların daha çok kişi tarafından benimsendiğini ve bu tahlillere yönelik itimadın arttığını ortaya koydu.

Sipay CEO’su Semih Muşabak

Ankette kullanıcıların yarısının (%49) fatura öderken taşınabilir cüzdan kullanmayı düşündüğünün görüldüğünü belirten Sipay CEO’su Semih Muşabak, “Düzenli ödemelerde dijital cüzdan üzere tahlillere artan itimat, sanayinin potansiyelini ortaya koyuyor. Dijital kanallar, ödeme süreçlerini klasik prosedürlerden çok daha kolay bir hale getiriyor ve son ödeme tarihini kaçırma üzere riskleri ortadan kaldırıyor. Kullanıcı tecrübesi odağında geliştirilen Sipay Dijital Cüzdan tahlilleri, hem ferdi hem de kurumsal müşteriler için adeta bir finansal asistan vazifesi görüyor” diye konuştu.

“DİJİTAL CÜZDANLAR MARKA VE İŞLETMELERE DE FIRSATLAR SUNUYOR”

Ödeme sistemlerine odaklanan teknoloji şirketlerinin bankalardan daha esnek olduğunu ve bu sayede ferdî kullanıcı odaklı eserler geliştirmeye odaklanabildiğini belirten Semih Muşabak, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“Dijital ödeme teknolojileri kurumsal gereksinimlere da cevap verebilecek çevikliği sunuyor. Örneğin Sipay’ın Kurumsal Dijital Cüzdan tahlilini kullanan işletmeler, farklı ödeme metotlarıyla aldıkları bütün ödemeleri dijital cüzdanlarında toplayabiliyor. Kendi ödemelerini bu hesapları üzerinden 7/24 dağıtan işletmeler, finansal tabloları üzerinde daha kolay hakimiyet kuruyor. Ayrıyeten bu esneklik, müşteri memnuniyetini hedefleyen cashback (para iadesi) kampanyaları ve sadakat programları geliştirmeyi de imkanlı kılıyor. Sipay App Dijital Cüzdan kullanıcılarımız cashback mutabakatlarıyla harcamalarını yarara dönüştürebiliyor. Öte yandan özel kart dizaynlarımız şahsileştirilmiş tecrübeler sunarken, kullanıcılara bir topluluğa ilişkin olma hissi verdiği için çok seviliyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.