Domenec Torrent o konuya açıklık getirdi: Pepten başka kimsenin...

Domenec Torrent o konuya açıklık getirdi: Pepten başka kimsenin…

Posted by

Paylaş

“Sezon başında gelseydim…”

Sadece 45 gündür buradayım. Sezon başında göreve başlasaydım takıma alışma konusunda daha farklı durumda olabilirdik. Bazı yenilikler getirdik. Bunların uygulanması için zaman gerekiyor.

Paylaş

“Konyaspor beni etkiledi”

Konyaspor’un oyun tarzını çok beğeniyorum. Beklerini çok iyi kullanıyorlar. Kaleden çıkma konusunda çok iyiler ve kendilerine güveniyorlar.Dün izlediğim bir maçları vardı, 5-1 kaybettiler ancak oyuna baktığımızda tam tersi olması gerekirdi. Rakiplerinden daha fazla pozisyona girdiler. Birçok golleri iptal edildi. Onlara saygı duyuyoruz ancak Galatasaray her maça kazanmak için çıkar. Yine öyle olacak

Paylaş

“İspanya’nın en iyi duran top hocası bizde”

Ekibimizde Jordi Guerrero var, o İspanya ligindeki en iyi duran top uzmanlarından biri. Rakiplerimizin son 6-7 maçlarına bakıp neler yaptıklarını analiz ediyoruz. Son 2 günümüzde ise hücum opsiyonlarımızı çalışıyoruz. Duran toplar da bunlardan biri.

Paylaş

“Son maçta taktik olarak çok geliştik”

Oynadığımız son Rizespor maçında taktik açıda çok geliştiğimizi gördük. Kaybettiğimi toplarda hemen tepki veriyoruz. Gün geçtikçe daha çok gol pozisyonuna giriyoruz. 4 gol attık Rizespor’a ama daha fazlasını atabilirdik. Bu 45 günü sezon öncesi dönem gibi düşünebiliriz. Gittikçe daha iyi oluyoruz.

Nasıl bir sistem uygulamak istiyor?

Paylaş

Nasıl bir sistem uygulamak istiyor?

Sistemle stili karıştırmamak gerekiyor. Taktiksel sistem olarak bakarsak takımdaki oyunculara uygun yapmak gerekir çünkü takımı biz kurmadık. Oyunculara göre taktik belirlemeliyiz. Rizespor maçını 4-4-2 oynayarak bitirdik. Kanattaki oyuncularımızı iyice açarak oynadık. Kaleciden başlayarak kısa pasla oynama ve top kaybında hızlı şekilde tepki verip geri kazanma üzerinde duruyoruz. Topu 5 saniye içerisinde geri almalıyız Bunlar benim için vazgeçilmez, hep birlikte hücum; hep birlikte savunma. 15-20 yılımı buna verdim. Pep Guardiola ile beraber ve tek başıma olarak da her zaman bunu üzerine çalıştım. Her maçı kazanacağız diye bir şey yok ancak nasıl kazandığımız ve bu tarzı tekrar etmemiz önemli.

Paylaş

“Oyuncularımdan memnunum”

Mevcut oyuncularımdan oldukça memnunum. Transfer konusunda “daha iyi oyuncular lazım” demiyorum ancak oyun tarzımızı farklılaştıracak isimler transfer edilebilir. Şu anda mevcut oyuncularımıza alışarak onlardan en iyi verimi elde etmek istiyoruz.

Guardiola ile hala görüşüyor mu? Galatasaray'ın maçını izlemeye gelecek mi?

Paylaş

Guardiola ile hala görüşüyor mu? Galatasaray’ın maçını izlemeye gelecek mi?

Maç izlemeye gelmesi biraz zor, fikstürleri çok yoğun. Ancak o benim çok yakın bir dostum. Sadece profesyonel anlamda değil, özel olarak da çok yakınız. Sürekli irtibat halindeyiz. Hem futbol hem de hayat hakkında konuşuyoruz. Bizim maçımızı izlemeye gelemese bile bizimle bir maç yapabilir belki. Hem İstanbul gibi güzel bir şehri görmüş olur hem de takımlarımız için iyi olur.

Muslera dönecek mi?

Paylaş

Muslera dönecek mi?

Nando bu takımın en önemli oyuncularından. Sadece saha içerisinde değil, saha dışında da çok önemli bir karakter. Inaki Pena’ya da çok yardımcı oluyor. İyileşti ve çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen dönemde ne olacağını göreceğiz.

Paylaş

“Pulgar şans bulacak”

Erick’ten kesinlikle memnunum, daha fazla oynayacağını söyleyebilirim. Her ülkenin kendi alışkanlıkları var. Türkiye’de rotasyon alışkanlığı nasıl, bilmiyorum ama ben fazlaca rotasyon yaparım. Benzer özellikleri olan oyuncular arasında rotasyon yapılır hepsi, her zaman hazır olur ve aralarında tatlı bir rekabet olur. Ayrıca rakibe göre de oyuncu değişmeli. Hücumcu veya defansif bir takıma karşı farklı oynanır. Erick’in teknik olarak çok kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. İki dokunuşta topu istediği gibi yönlendiriyor, pozisyonu çok rahat alıyor. Ama buraya gelip de daha dili bilmeden 15 günde hemen oynamak çok kolay değil. Oyunculuğunun dışında karakter olarak da önemli biri. Takımla iyi anlaştı, onu birçok maçta göreceğiz.

Arda Turan ve Morutan'ın kadroya girememesi

Paylaş

Arda Turan ve Morutan’ın kadroya girememesi

Elimizde birçok iyi oyuncu var. Benzer özellikteki oyuncular arasında seçim yapmak zorundayız. Ayrıca rakibe göre de oyuncu seçimi yapmak durumundayız. Antrenman performansları da belirleyici oluyor. Arda ve Morutan kararlarımız tamamen bunlarla ilgili. Rotasyonda yer alacaklar.

Paylaş

“Katalanların aklına sadece Galatasaray gelir”

4 yıldızı olan tek takım, çok büyük bir kulüp. Burada olmaktan onur duyuyorum. Ben bir Katalanım ve orada Türk futbolu dendiği zaman hepimizin aklına sadece Galatasaray geliyordu. Arkasında çok büyük bir tarih var. Arsenal’le oynanan UEFA finali ve Real Madrid’e karşı alınan Süper Kupa’yı biliyoruz. Başkan da bana ilk gün anlatmıştı, gerçekten etkilenmiştim. Tıpkı Barcelona gibi “Bir kulüpten daha fazlası” burası. Sadece bir futbol takımı değil, lisesiyle, üniversitesiyle burası bir topluluk. Ben antrenör olarak “bir şeye ait olma hissi”ni çok seviyorum. Burada sadece 45 gün geçirmeme rağmen çok özel hissediyorum. Bir gün buradan ayrılırsam bile Galatasaray’ı izleyip bu takımı tutarım. Arkasında bu kadar önemli bir tarih ve büyük bir taraftar olan kulübe ait olmanın ayrıcalık olduğuna inanıyorum.

Paylaş

“Galatasaray’ geliş süreci”

İlk geldiğimde “ikinci antrenör” denilmişti ancak ben sadece Pep’in ikinci antrenörüydüm, bunun dışında hep birinci antrenördüm. Buraya gelişim oldukça hızlı oldu diyebilirim. Bana birçok takımdan “yardımcı antrenörlük” teklifi gelmişti ancak benim 15 yıllık teknik direktörlük geçmişim var. Ben sadece dünyanın en iyisi olan Pep’ten bir şeyler öğrenmek istedim. Onun dışında kimsenin yanında ikinci antrenör olmazdım.Ayrıca sanıyorum çeviride de bir karışıklık olmuştu, biz sadece Galatasaray’ın 8 maçını izledik. 8 haftalık bir süre söz konusu değil.

Paylaş

“Terim’e çok saygı duyuyorum”

Baskı oluştu ancak bu baskıyı Sayın Terim’den sonra gelmek oluşturmadı. Sayın Terim sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da önemli biri. Ben de kendisine çok saygı duyuyorum. Onun gibi büyük bir isimden sonra karşılaştırma yapılması normal. Ama taraftarlarımızdan şunu rica ediyorum, hangi antrenör gelirse gelsin takımın iyiliği için burada. Takımı geliştirmek için gelecek. Galatasaray’ın çok büyük ve hocaları oldu ancak hiç kimse sonsuza kadar yaşayamaz. Sayın Terim gibi birinin yerine gelmek kolay değil ama ben buraya ona karşı mücadele etmek için değil, takımı bulunduğu durumdan çıkarmak için geldim. Herkes gelir geçer ama kulüp kalır.

Barcelona eşleşmesi

Paylaş

Barcelona eşleşmesi

Barcelona şu anda iyi durumda. Uzun yıllar orada görev yaptım, hatta kaleci antrenörümüz benden de uzun süre, tam 22 yıl orada çalıştı. Ancak Galatasaray’ın da çok önemli bir tarihi var. Biz de güçlü bir takımız. Rakibimizin güçlü ve zayıf yanlarını çalışacağız. Zor olduğunu herkes biliyor ancak elimizden geleni yapacağız. Kazanmaya çalışacağız.

Paylaş

“Tatlı konusuna dikkat etmem lazım”

Ben yeni bir ülkeye gittiğimde ilk yaptığım şey entegre olmak. Diliyle, tarihiyle, kültürüyle, yemeğiyle… Türkiye’de de Kapalıçarşı, Ayasofya, tarihi yarımada gibi yerlere gittik. Ancak çok gezmeye vaktimiz yok, antrenmanlar ve çalışmalar yoğun. Türkçe öğreneceğiz ancak kolay olmayacak. Yemek konusunda da özellikle tatlıya dikkat etmem lazım. Bir anda 4 kilo alabilirim.İstanbul muhteşem bir şehir. Trafik konusunda çok şeyler söylenmişti ancak New York gibi bir şehirden gelince gözünüze çok batmıyor. Ayrıca sokaklar çok temiz, New York’la kıyaslayınca bu dikkatimi çekti. Herkes çok yardımsever ve mutlaka yardımcı olmaya çalışıyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.