Dünya iktisadında resesyon kaygısı! Microsoft etkin iş ilanlarını yayından kaldırdı

Posted by

Microsoft , ekonomik sakinlik beklentileri ortasında Azure (Microsoft’un bulut bilişim platformu) ve güvenlik yazılımları ünitesi de dahil olmak üzere birçok departman için faal iş ilanını yayından kaldırdı.

Microsoft, hangi departmanlarda işe alımların yavaşlatıldığını tam olarak açıklamazken, işe alım yavaşlatmalarının bir mühlet daha devam edeceğini söyledi. Şirket, açık durumlar için halihazırda yapılmış olan iş teklifleri için alımlara devam edileceğini ve kritik birtakım alanlar için istisnalar yapılabileceğini belirtti.

MİCROSOFT MAYIS AYINDA DA İŞE ALIMLARI YAVAŞLATMIŞTI

Bu karar teknoloji devinin birinci işe alım yavaşlatma kararı değil. Microsoft daha evvel de mayıs ayında Windows, Office ve Teams departmanları için işe alımları bir müddetliğine yavaşlattığını açıklamıştı.

Ayrıca bu ayın başlarında Microsoft, danışmanlık ve müşteri tahlilleri departmanını direkt etkileyecek bir kararlarla 180.000 kişilik iş gücünün %1’ine yakınını azaltma kararı aldı.

TEKNOLOJİ DEVİ ŞİRKETLERDE RESESYON TASASI ARTIYOR

Bu ay içerisinde birçok dev şirket işe alımlarda yavaşlatma kararını açıkladı. İşte işe alımlarda yavaşlatma kararı olan o şirketler…

Google

Google’ın ana şirketi olan Alphabet işe alımları yavaşlatan şirketlerden biri oldu. CEO Sundar Pichai bu ay işçiye, ikinci çeyrekte 1000 bin çalışan işe alınmış olsa da yılın geri kalanında işe alımların azaltılacağını söyledi. Alphabet’in Mart ayı sonunda yaklaşık 164 bin çalışanı vardı.

Amazon

E-ticaret devi, Nisan ayında pandemi tedbirleri ile birlikte çok fazla işçi alındığını ve azaltmaya gidilmesi gerektiğini söyleyerek işe alımları yavaşlatma kararını açıkladı. Şirketin Mart ayı itibariyle 1,6 milyon çalışanı vardı ve bu da onu teknoloji dünyasının en büyük patronu haline getirdi.

Apple

Apple, potansiyel bir ekonomik çöküşle başa çıkabilmek için önümüzdeki yıl kimi bölümlerde işe alımları ve harcamaları azaltmayı planlıyor. Apple’ın geçen yıl Eylül ayında 154 bin çalışanı vardı.

Meta Platforms

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta, mühendisleri işe alma planlarını en az yüzde 30 oranında azaltma kararı aldı. CEO Mark Zuckerberg, çalışanlarına yakın tarihin en makus düşüşlerinden birini beklediğini söyledi. Şirketin Nisan ayında 77 bin 800’den fazla çalışanı vardı.

Netflix

Video akış devi, 2022’nin birinci çeyreğinde 200 bin abone kaybını bildirdiğinden bu yana, yüzlerce kişi işten çıkartıldı. Netflix, Mayıs’ta 150, Haziran’da ise 300 çalışanını işten çıkardı. Şirket son çeyrekte, 970 bin abone kaybettiğini açıkladı. Netflix’in 2021’de 11 bin 300 çalışanı vardı. 

Spotify Technology

CEO Daniel Ek, Haziran ayında çalışana gönderdiği bir e-postada, dijital müzik platformunda makroekonomik faktörlere ahenk sağlamak için işe alımları yaklaşık yüzde 25 oranında azaltma kararı alındığını söyledi. Şirketin web sitesinde yer alan bilgiye nazaran 6 bin 500’den fazla çalışanı bulunuyor.

Tesla

Haziran ayında, elektrikli araba üreticisi Kaliforniya’daki bir tesisi kapatırken 200 çalışanını da işten çıkardı. CEO Elon Musk, çalışanların yaklaşık yüzde 10’unun önümüzdeki üç ay içinde işini kaybedeceğini lakin genel çalışan sayısının bir yıl içinde daha yüksek olabileceğini söyledi. Şirketin geçen yılın sonunda dünya çapında 100 bin çalışanı vardı.

Twitter

Elon Musk’ın şirketi satın almasındaki belirsizliğin ortasında Twitter, Mayıs ayında işe alımları azaltmaya ve iş tekliflerini iptal etmeye başladı. Şirketin 2021 yılında 7 bin 500 çalışanı vardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.