Ermenistan ile yeni dönem! Bakan Çavuşoğlundan flaş açıklama

Ermenistan ile yeni dönem! Bakan Çavuşoğlundan flaş açıklama

Posted by

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için adımlar sürüyor. 

Bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Mirzoyan ile Antalya Diplomasi Forumu marjında bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası iki Bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“NORMALLEŞME İÇİN ADIMLAR GÖRÜŞÜLÜYOR”

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, “İkili görüşme gerçekleştirdik. Son derece verimliydi. Özel temsilcilerimizi görevlendirdik. Özel temsilcilerimiz 2 defa bir araya geldi. Burada ilişkilerimizi tam normalleştirmek için atılacak adımları görüşmeye devam ediyorlar. Memnuniyetimle söylemek isterim ki biz Güney Kafkasya’da istikbal ve barış için çaba sarf ediyoruz. Azerbaycan da bu süreci destekliyor. Bölgedeki barış hepimizin yararına. Bu konuda da sayın Dışişleri Bakanı ile mütabakat kaldık.” dedi.

Mirzoyan ise, “İlişkileri normalleştirmek için önkoşulsuz görüşmelerimize devam edeceğiz. Olumlu görüyoruz. Bu konuda çaba gösteriyoruz. Barış için görüşmelerde kararlılığımız var.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan görüşme, özel temsilciler sonrasında, iki ülke arasında uzun bir aranın ardından Bakan düzeyinde yapılan ilk görüşme özelliği taşıyor.

KARŞILIKLI ÖZEL TEMSİLCİLER ATANMIŞTI

Azerbaycan ordusunun 2020’de Karabağ topraklarındaki işgale son vermesinin ardından Türkiye, Ermenistan’a ilişkilerin normalleşmesi çağrısında bulunmuştu.

Türkiye’nin çağrısına Ermenistan’dan da olumlu karşılık gelmesi üzerine iki ülke ilişkilerinin normalleşmesini görüşmek amacıyla 2021’de karşılıklı özel temsilciler atanmıştı. Eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Türkiye’nin özel temsilcisi olarak atanırken Ermenistan’ın özel temsilcisi Ulusal Meclis Başkanı Ruben Rubinyan olmuştu.

İki özel temsilcinin 14 Ocak’ta Moskova’da gerçekleştirdiği ikili görüşmede Ermenistan ile Türkiye arasında 2020’de sona eren uçuşların yeniden başlamasına karar verilmişti. Bu karar kapsamında Erivan’dan kalkan ilk uçak, dün akşam İstanbul Havalimanı’na inmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.