Erol Evcil kaçarken yakalandı… 500 milyon lira ele geçirildi

Posted by

Soyadını 16 yıl önce Eşrefoğlu olarak değiştiren Erol Evcil’in de aralarında olduğu üç ayrı suç örgütünün lideri ile birlikte 250 şüpheli gözaltına alındı. Yaklaşık 4 kamyonu dolduran belge ve ziynet eşyaları ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; demir çelik sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Vergi Denetim Kurulu müfettişleri, MASAK personeli ortak çalışma grubu oluşturdu.

Oluşturulan ortak çalışma grubu 10 ay süren dinleme ve fiziki takip sonrası düğmeye bastı.

PARAVAN ŞİRKETLER KURMUŞLAR

Tespit edilen üç ayrı suç örgütünün demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, sektördeki diğer firmaları devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları, sahte fatura düzenleyerek üçüncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

Bu sabah Ankara merkezli, aralarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli illerinin de bulunduğu 29 ilde eş zamanlı Demir Yumruk operasyonu düzenlendi.

374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı.

EROL EVCİL’E REZİDANSTA GÖZALTI

Gözaltına alınanlar arasında, “Evcil” olan soyadını 2006 yılında değiştiren Erol Eşrefoğlu’nun bulunduğu üç ayrı suç örgütü lideri var. Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil), İskenderun’da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken gözaltına alındığı belirtildi.

Eşrefoğlu’nun liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri zor durumdaki fabrikaları hedef aldığı tespit edildi. Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazların haciz olmaması için kiraladığı saptandı. Çeteye ait iş yerlerinde ise 25 milyon lira ele geçirildi. Çetenin, para nakillerinde kendi aralarında ‘kurye’ diye tabir ettikleri kişileri kullandıkları belirlendi.

Kuryelerin, ilk şirketten aldıkları paraları aradaki paravan şirketlerin hesaplarına aktardıktan sonra en son Eşrefoğluna ait şirkete nakit olarak getirdikleri tespit edildi. ‘Kurye’lerin ise silahlı korumalar eşliğinde hareket ettikleri öğrenildi.

14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma işlemleri ise devam ediyor.

500 MİLYON TL ELE GEÇİRİLDİ

‘Demir Yumruk’ operasyonunda yaklaşık 4 kamyonu dolduran belge ve ziynet eşyaları ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirildi. Vergi denetime takılmamak için demirleri, şehir içindeki depolarda gezdirdiği belirlenen şüphelilerin, şehirler arasında Plaka Tanıma Sistemi’nde usulsüzlüğe yakalanmamak için de boş kamyonetleri ülke genelinde gezdirdiği saptandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.