Eski Yunan Bakan Apostolakis: Erdoğan’ı ciddiye almalıyız

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a peş peşe ikazları, Atina’da büyük yankı uyandırdı.

Yunanistan’ın eski Genelkurmay Lideri ve Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Erdoğan’ın açıklamalarını kıymetlendirdi.

“Erdoğan ‘oyun oynamıyoruz’ iletisi verdi”

Skai televizyonuna konuk olan Apostolakis, Erdoğan’ın “Oyun oynamıyoruz, önemli konuşuyoruz.” mesajı verdiğine dikkati çekti.

Apostolakis, “Şunu yeterli bilmeliyiz ki, bu söylenenleri ciddiye almamız gerek.” diye konuştu.

“Zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor”

Sözlerinin devamında eski Yunan Bakan, Erdoğan, ‘Bir gece apansız gelebiliriz’ derken, Türkiye’nin istediği biçimde, Ege’nin paylaşılmasına yeterlilikle razı olmamamız halinde, bunu muhtemelen zorla yaptıracağı tehdidinde bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Yunan kumandan: Dikkatli olmalıyız

Apostolakis, sessiz kalmamaları gerektiğini fakat Türkiye’nin bu basamakta tansiyonu Yunanistan’ın tırmandırmasını istiyor olabileceğini öne sürerek, bu nedenle de ülkesinin dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

“Türkiye, metotlu ve stratejik hareket eder”

AA’nın aktardığına nazaran, Atina’nın egemenlik haklarından taviz vermeyeceğini daha net bildirilerle ortaya koyması gerektiğini savunan Apostolakis, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Erdoğan’ın, Türkiye’de iç siyasetteki durumdan dolayı bu türlü konuştuğunu savunmak son derece riskli. Türkiye, metotlu ve stratejik hareket eder.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2022’de yaptığı konuşmada, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma.” dedi.

Erdoğan, Bosna Hersek ziyareti sırasında sorulan bir soru üzerine de

Buralardan hareketle bize karşı bu cins gayrimeşru tehditler devam ederse, sabrın bir sonu vardır. Vakit, saat gelirse gereği yapılır. Uçaklarımıza radar kilidi atmak hayra alamet değildir.” diye konuşmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.