Garantörlük büyük risk

Garantörlük büyük risk

Posted by

SİYASET 30.03.2022 09:35

Garantörlük büyük risk

Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

Ukrayna ve Rusya heyetlerinin Dolmabahçe Sarayı’ndaki görüşmesini değerlendiren Doç. Dr. Hakan Güneş, tarafların müzakere masasında daha gerçekçi zeminlere doğru ilerlediğini söyledi. Ukrayna tarafının masada daha belirgin, detaylandırılmış bir tavır sergilediğini söyleyen Doç. Dr Güneş, “Ukrayna kendi pozisyonunu netleştiren bir plan sundu. Rusya’nın tarafsızlık şartına karşın bir garantörlük mekanizması öneriyor. Bu mekanizmada, NATO’ya üye olmamış Ukrayna’yı saldırıya uğraması durumunda garantör ülkeler askeri olarak destekleyecek” dedi.

Rusya’nın tavrını da değerlendiren Güneş, “Rus heyeti, Kiev ve Çernihiv’de askeri operasyonlara dondurarak bir adım atabileceklerini söyledi. Aslında bir olumlu sinyal de yaktı ancak çatışmalar diğer kentlerde özellikle de Donbass bölgesinde devam edecek. Rusya, Donbass sınırlarında idari kontrol sağlamadan ateşkes sağlanması söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Garantörlük mekanizmasının savaşı sonlandıracak bir adım olacağını belirten Güneş, “Burada iki başlık öne çıkıyor; önerilen bu 8 ülke garantörlüğü önerisini Rusya kabul edecek mi? Ukrayna garantörlük mekanizması ile Rus askerlerinin tamamının ülkeden çekilmesini talep ediyor. Bu da savaşın son bulması anlamına gelir” diye konuştu.

Türkiye’nin garantör ülke olmasının sağlıklı olmayacağının altını çizen Doç. Dr. Güneş sözlerini şöyle noktaladı: “Aynı durum Polonya için de geçerli. Yakın ve komşu ülkelerin garantör olması başka gerilimleri de tetikliyor. Oldukça istekli olan İngiltere, ABD hatta Kanada ve Japonya bu mekanizma için daha uygun.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.