İBB tarihinde bir birinci: ‘Kent Lokantası’ açıldı; İmamoğlu servis yaptı

Posted by

İBB, İstanbul halkının ucuz ve sağlıklı yemeğe ulaşımı için hizmete sokacağı kent lokantalarının birincisini Çapa’da açtı. Kent lokantaları kısa müddette İstanbul’un birçok semtinde hizmet vermeye başlayacak.

Gençlerle birlikte Kent Lokantası’nı açan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu birinci yemek servisini de kendisi yaptı.

“Burada temel emelimiz; gençlerimizin, öğrencilerimizin muteber ve hijyenik, ucuz besine erişebilmelerini sağlamak. Ek olarak, çalışan emekçiler var. Bilhassa İkitelli, Bağcılar, Sultanbeyli üzere sanayi ağır olan noktalarda, orada da onlara yakın alanlarda yerler üreteceğiz” diyen İmamoğlu, “Çapa da bulunduğumuz yer itibariyle, eğitimin çok ağır olduğu bir bölge. Hem üniversiteleriyle hem lise ve öbür okullarıyla, çok ağır olduğu bir bölge. Bu salon 80 kişi kapasiteli. Çalışanlarıyla birlikte burada gündelik hizmetleri sunacaklar. Bir hoş tarafı; çalışanlarımızı bilhassa bayan tercih ediyoruz bütün lokantalarımızda. Onların hem buradaki vicdanlı gözleri, yüzü pak bakışları bizim daha hoş hizmet sunmamızı sağlayacak. Onlara da muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“HİÇBİR ÇOCUĞUMUZ, GENCİMİZ OKULA AÇ GİTMESİN İSTİYORUZ”

Her durumda ve şartta vatandaşların yanında olmaya uğraş ettiklerinin altını çizen İmamoğlu, “Ama bu kadar iktisadın insanları zorladığı anların, yoksulluğun, işsizliğin çok konuşulduğu süreçlerin de bir an evvel sona ermesini ve bitmesini istiyoruz. Bizim hiçbir çocuğumuz, hiçbir gencimiz geliri olmadığı için okula aç gitmesin istiyoruz. Ailelerimiz bu türlü bir sorunu ve düşünceyi yaşamazsın istiyoruz. Bütün bunların temel tahlili, ülkenin düzgün bir iktisat idaresine ve sürecine kavuşmasıyla mümkün. Lakin biz, şu anda bir yarayı tahminen iyileştiremiyoruz lakin pansuman etmek, hayatın sürdürülebilirliğini sağlama noktasında çocuklarımıza, gençlerimize ve bilhassa düşük fiyatlı çalışan işçilerimize yakın noktalarda bu tıp alanlarımızı, Kent Lokantalarımızı açarak, onlara hijyenik, kaliteli ancak tıpkı vakitte fiyatı uygun bir yemek erişimini sağlamış olacağız” sözlerini kullandı.

İKİNCİ LOKANTA YAKINDA BAĞCILAR’DA

İkinci Kent Lokantası’nı Bağcılar’da hazırladıklarını duyuran İmamoğlu, “Her şeyi toparlandı. Şu anda çalışanıyla ilgili süreçler tamamlanmak üzere. Orada da bayan çalışanlarımız olacak. Ve ondan sonra Bağcılar şubesini de açacağız. İnşallah orada da bir öğlen yemeğinde buluşmak dileğiyle. Öteki noktalarla ilgili arayışlarımızda sürüyor, sürecek. Bilhassa eylül ayında, okulların başlama periyodunda, üniversitelerin başlama devrinde, ekim ayında, daha aktif bir biçimde yeni yerleri de açacağımızı İstanbul’daki hemşehrilerimize, halkımıza duyuruyoruz. İyi uğurlu olsun” diye konuştu. İmamoğlu, gazetecilerin hususla ilgili sorularını da tekrar yemek tezgahı ardında yanıtladı.

Gazetecilerin soruları ve İmamoğlu’nun sorulara verdiği cevaplar şöyle oldu:

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

  • Bazı tenkitler de geldi, “Belediyenin işi lokanta açmak değil. Bölgedeki esnaf bundan olumsuz etkilenir, haksız rekabet oluşur” halinde tenkitler var…

“Hayır; o denli bir sorun yok. Zira, sonuçta burayı tercih edecek olan beşerler, bizim insanımız. Onların vicdanına, onların gereksinimine, gereksinimli olduğuna biz güveniyoruz ve inanıyoruz. Ben hatta şöyle söyleyeyim: Yarınlarda -henüz açıklamadık ama- kimi uygun kalpli insanlarımızın, burada kimi öğrencilerimize dayanak sağlamalarını sağlayıcı imkanları da düşünüyoruz. Yani tahminen de burada gelip yemeğini yiyecek gençlerimize, haberi olmadan, o gün bir oburu onun yemeğini ısmarlamış olacak. Bunları da düşünüyoruz. Hasebiyle biz, insanlarımıza güvenelim. Ben, lokantacılık yaptım. Ayıptır söylemesi, 9-10 tane yerim oldu. Onun kısmeti ve ekmeği oburdur; bu türlü yerlerin kısmeti ve ekmeği oburdur. Bizim burada sunduğumuz şey belirli. Üç çeşit, dört çeşit menüyle birlikte çocuklarımıza, gençlerimize ve muhtaçlığı olan insanlara, 29 liraya bir yemek sunuyoruz. Buraya gelenlerin de gereksinimi olduğu için geldiğini bilmemiz gerekir. Biz o manada vatandaşımıza güveniyoruz.”

“BİZ KİMİZ? 16 MİLYON İSTANBULLU”

  • Vakıfların kullanımındaki alanlar dönüşmeye devam edecek mi? Burası birebir vakitte daha evvel bir vakfın da kullanımındaydı. Siz, tıpkı vakitte vazifeye gelirken kelam de vermiştiniz…

“Biz, kamu faydasına olan bütün işlere talibiz. Kimiz biz? 16 milyonun sahibi olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Vakıf deyince, bütün vakıfları zan altında asla bırakma niyetinde değilim. Lakin ne yazık ki toplum tarafından inanç duyulmayan, bir aileyi, salt öbür kavramları, siyaseti, politikayı hatırlatan ve de bilhassa de bundan da geri durmayan… Yani o denli vakıflar var ki; bugün siyasi parti ismine ya da iktidar ismine en derin bildirileri vermekten geri durmayan vakıflar var. Onların faaliyetlerini, gitsinler kendi imkanlarıyla yapsınlar. Lakin burası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet noktası. 16 milyon beşere ilişkin. Bu bağlamda, yanlış algılar üreten ve tek taraflı bir bakışla, -ne yazık ki bazen toplumu bölen- bu tıp kurumlara dönük, şayet İBB’nin kullanılan bir yerleri varsa, geri alacağız. Almak için gayret edeceğiz. Oraları dönüştüreceğiz. Bunun ismi yurttur; bizim yurdumuz olsun. Bunun ismi lokantadır; bizim lokantamız az. Bunun ismi öbür bir şeydir; bizim olsun. Biz kimiz? 16 milyon İstanbullu. Onun ismine bu kavramları üretiyoruz. Hem de birlikte üretiyoruz. Bizim insanımızla üretiyoruz. Bizim insanlarımıza sunuyoruz.”

İŞTE FİYATLAR

12.00-20.00 ortası hizmet verecek lokantada, günde 500 kişi yemek yiyebilecek. Kent Lokantası’nın ikincisi, çok yakında Bağcılar Meydanı’nda hizmete girecek. Kent Lokantaları’ndaki fiyatlar ise şöyle:

Dört çeşit yemek (çorba, ana yemek, yardımcı yemek, salata ve su): 29 TL

Meşrubat: 5.5 TL

Tatlı: 7 TL

Su: 1 TL

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.