İddia: Soylu, Ali Yerlikaya hakkında ‘FETÖ dosyası’ hazırladı

28 Mayıs’ta yapılan ikinci turun ardından mazbatasını alan ve yemin eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinesini açıkladı. Erdoğan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı Süleyman Soylu’dan boşalan İçişleri Bakanlığı’na atadı. Soylu’nun, Yerlikaya hakkında bir ‘FETÖ dosyası’ hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu iddia edildi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, 14 Mayıs seçimlerinin hemen ertesinde Ali Yerlikaya ismi Erdoğan’ın kafasında netleşmişti. Ancak görevinin devam etmesini isteyen Süleyman Soylu son ana kadar koltuğu için mücadele etti. Erdoğan’ın, İçişleri Bakanlığı koltuğuna Yerlikaya’yı oturmayı planladığını öğrenen Soylu, çarpıcı bir hamle yaptı.

Soylu, Yerlikaya hakkında bir ‘FETÖ dosyası’ hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Erdoğan, sunulan dosya için ihtiyatlı davrandı. Erdoğan, Yerlikaya hakkındaki iddiaları sordurdu. Erdoğan’a ‘iddialar gerçek dışı’ yanıtı verildi. Bu gelişme üzerine Erdoğan, Yerlikaya’yı bakan olarak atadı. Aslında bu Soylu’nun Yerlikaya’ya yönelik ilk FETÖ hamlesi değildi. Daha önce de Ali Yerlikaya ve emniyet genel müdürü Mehmet Aktaş’ın aralarında olduğu kişiler hakkında bir dosya hazırlanmış bu dosya ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca teslim edilmişti.

KORUMA VERME YETKİSİNİ ELİNDEN ALMIŞTI

Soylu ile Yerlikaya arasındaki kriz ilişkin bilgi veren kaynaklara göre Soylu, koltuğunu bırakmak istemiyordu. Ancak, sorun sadece ‘koltuk’ kaygısı da değildi. Soylu ile Yerlikaya arasındaki gerilim, özellikle güvenlik bürokrasisi içinde iyi biliniyordu. Soylu, Yerlikaya’nın koruma verme yetkisini elinden almış, bununla da yetinmemişti. Soylu, Yerlikaya’nın kamu için yaptığı bazı harcamaları engel olmuş, personel alımlarına dahi müdahale etmişti.

Eski Bakan Soylu’nun, halefi olmaması için hakkında ‘FETÖ dosyası’ hazırladığı Ali Yerlikaya şimdi İçişleri Bakanı koltuğunda. Yerlikaya’nın uzun süredir vali olarak görev yapması, özellikle emniyet teşkilatında Soylu’nun kadrolarıyla yola devam etmek istememesi halinde kendi kadrosunu nasıl kuracağı sorusu merak konusu. Kulislere göre, Yerlikaya, Soylu’ya yakın olmayan isimlerle yol yürümekte kararlı. Hatta bu isimlerden biri Soylu’nun meslekten ihraç etmek için büyük çaba sarf ettiği eski İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan. Bazı kaynaklar, İstanbul Eski Emniyet Müdürü Çalışkan’ın, aynı görevine geri dönebileceğine vurgu yapıyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir