İflas eden ülkeden haftada 4 gün çalışma kararı: Çalışanlar müsaade günlerinde kendi sebzelerini yetiştirsin

Posted by

Birçok ülkede yeni iş modellerine adaptasyon için haftada 4 gün çalışma nizamına geçilirken, bir ülke daha birebir adımı attı lakin farklı bir nedenle…

Pandemi periyodunda konuttan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birçok ülkede hayata geçirilen ya da denenen haftada 4 gün çalışma nizamı, bir ülkede daha uygulamaya kondu.

Üretkenliği artırdığı düşünülen uygulama, Sri Lanka’da da hayata geçirildi fakat ülkenin emeli çalışan memnuniyetini ve üretkenliği artırmaktan çok uzakta. Borç krizi nedeniyle iflasa sürüklenen ülke, artan besin ve yakıt kahrını aşmak emeliyle iş günlerini azaltma yoluna gitti.

“BAHÇELERİNDE TARIMLA UĞRAŞSINLAR”

Son yılların en önemli ekonomik ve siyasi krizini yaşayan Sri Lanka’da hükümet, üç ay mühletle devlet kurumlarında cuma gününü tatil ilan etti. Çalışanların maaşlarında rastgele bir kesintiye gidilmeyecek lakin çalışanlardan kendi meyve-sebzelerini üretmeleri isteniyor. Böylelikle besin krizinin tesirinin azaltılması planlanıyor.

Hükümetten dün yapılan açıklamada, “Gıda kıtlığına tahlil için kamu vazifelilerinin bir gün müsaade yapması ve bu müddette bahçelerinde ya da diğer bir yerde tarımla uğraşması uygun görülmüştür” dendi.

Ekonomik kriz, şiddetli protestoların fitilini ateşledi.

Bazı kesitler ise fakir durumdaki kamu çalışanlarının birçoklarının bahçesi olmadığını belirterek planın işe yaramayacağını savunuyor.

Sri Lanka’da kamu vazifelilerinin sayısı 1 milyonu buluyor. Lakin uygulama hastane ve limanlarda çalışanlar üzere kritik misyonlardaki bireyleri kapsamayacak.

ŞİDDETLİ PROTESTOLAR PATLAK VERMİŞTİ

IMF’yle kurtarma paketi görüşmeleri sürdüren hükümet, ülkedeki çalışanların döviz göndermesi için yurt dışına çalışmaya gitmesini de teşvik ediyor.

22 milyon nüfuslu ülkede halkı vuran ekonomik kriz, günlük hayatı etkileyen yakıt ve elektrik sorunu kitlesel protestolara yol açmış ve hükümet istifa etmişti.

Gıda kıtlığı riskiyle karşı karşıya kalan ülkede Tarım Bakanı Mahinda Amaraweera, geçen ay çiftçilere daha fazla pirinç ekmeleri davetinde bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.