‘İngiltere Kraliçesi’ unvanını alan Camilla Rosemary kimdir?

Posted by

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in vefatının akabinde kraliçe unvanını alan Camilla Rosemary, 17 Temmuz 1947’da doğdu. Asıl ismiyle Camilla Rosemary Mountbatten Windsor, 17 yıl evvel Kraliyet Ailesi’ne dahil oldu.

Camilla’nın babası Binbaşı Bruce Shand, Doğu Sussex’in Lord yardımcısıydı. Annesi Rosalind ise aristokrat ve varlıklı Cubitt ailesinden geliyor. Üç çocuğun en büyüğü olan Camilla, evvel Dumbrells’de akabinde Queen’s Gate School’da eğitim gördü. Daha sonra İsviçre ve Fransa’da yüksek eğitimine devam etti.

Prens Charles’ın Prenses Diana ile olan evliliğinin sona ermesinden sorumlu tutulan Camilla, Prens Charles ile 2005 yılında sivil bir merasimle evlendi. Camilla’nın birinci evliliğinden iki çocuğu var. Prens Charles’ın akabinde tahta geçecek olan varis ise Prenses Diana’dan olan büyük oğlu William.

Charles, 1994 yılında Camilla ile bir ilgisinin olduğunu fakat bunun Diana ile olan evliliğinin “geri dönülemez bir halde bozulmasının” akabinde yaşandığını söyledi. 1999 yılına kadar Camilla ve Charles, bağlarını kamuoyuna duyurmadı. Lakin o yıl Londra’daki Ritz Otel’de verilen bir partiye katılan ikili, itinayla planlanmış bir halkla bağlantılar kampanyasının kesimi olarak otel çıkışında fotoğraflandı.

Birçok kraliyet yorumcusu, Charles’ın Camilla yanındayken ekseriyetle daha rahat göründüğünü belirtiyor. 2020’de verdiği bir röportajında Camilla, karantina sırasında resmi giyinmemekten ve bir kot pantolonla yaşamaktan keyif aldığını söz etti.

Camilla ve Charles 2005 yılında sivil bir merasimle evlendikleri vakit, kamuoyunun hassaslığı nedeniyle Camilla’ya “Konsort Kraliçe” unvanı yerine “Konsort Prenses” unvanı verileceği açıklanmıştı.

KRALİÇE OLARAK ANILMASININ ‘SAMİMİ DİLEĞİ’ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

Şubat ayında Kraliçe Elizabeth, Cornwall Düşesi Camilla’nın, eşi Prens Charles’ın kral olması durumunda kraliçe unvanı almasını istediğini açıklamıştı. Tahta geçişinin 70. yıldönümünde bir bildiri yayımlayan Kraliçe, oğlu Galler Prensi Charles’ın kral olması durumunda Camilla’nın kraliçe olarak anılmasının “samimi dileği” olduğunu söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.