İngiltere ve Fransa’da çok sıcak hava uyarısı

Posted by

İngiltere’de çarşambadan beri tesirini gösteren hava sıcaklığının yarın 35 dereceyi bulması beklenirken, sıcak hava tesirini pazar yağacak yağmurla kaybedecek.

“İberya’dan daha sıcak havalar geliyor”

Meteoroloji Ofisi Sözcüsü Grahame Madge, “Güney İngiltere’de açık gökyüzü ve epey kuru taban şartlarımız var. Ayrıyeten, büyük sıcaklıkların görüldüğü Avrupa’nın güneyinden bilhassa de İberya’dan daha sıcak havalar geliyor. Bu da cuma göreceğimiz cinste bir artışa yol açıyor.” dedi.

İngilizler, pazar günü yağmurla serinlemeyi bekliyor

AA’nın haberine nazaran; birkaç gün daha sıcaklıkların görüleceğini kaydeden Madge, “Şu anda, kimi belirsizlikler olsa da hava sıcaklıklarının cuma tepeye çıkacağını ve akabinde cumartesi büyük ölçüde daha serin bir gün içinde olacağımızı düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

1976’dan beri en yüksek sıcaklıklar

Öte yandan İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansından Dr. Agostinho Sousa da seyahatlerde şahısların yanlarında su bulundurmaları, gölgede yürümeleri, güneş kremi sürmeleri ve gün içinde spor yapmamaları tavsiyesinde bulundu.

İngiltere’de en yüksek hava sıcaklığı 35 santigrat derece ile Haziran 1976’da kaydedilmişti.

Fransa’da da çok sıcaklara karşı kırmızı alarm

Fransa’da Canicule olarak isimlendirilen kavurucu yaz sıcakları nedeniyle 12 bölgede kırmızı alarm durumuna geçildiği bildirildi.

Fransız Meteoroloji Yönetiminden yapılan açıklamaya nazaran, Tarn, Haute-Garonne, Gers, Tarn-et-Garonne, Lot-et-Garonne, Landes, Gironde, Charente, Charente-Maritime, Deux-Sevres, Vienne ve Vendee bölgelerinde yüksek sıcaklık dalgası bekleniyor.

Hafta sonuna kadar süreceği tabir edilen çok sıcaklık nedeniyle Fransız vatandaşlarına dikkatli olmaları ve güneşte kalmaktan sakınmaları daveti yapılan açıklamada, cuma günü ise Fransa tarihinin en yüksek yaz sıcaklığının görülebileceği ihtarında bulunuldu.

Başbakan’dan “dikkatli olun” uyarısı

Fransa basını da kimi bölgelerde sıcaklıkların 40 derecenin üstüne çıkacağını yazdı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne da Twitter’dan vatandaşlara dikkatli olmaları, serin yerlerde kalmaları, acil durumlarda 15 numaralı sınırı aramaları tavsiyesinde bulundu.

Kuraklık ve orman yangını korkusu

Yakın vakitte, 23 bölgede turuncu alarm verilmiş, yüksek sıcaklık beklenen yerlerdeki kamuya ilişkin havuzların gece açık kalma saatleri uzatılmıştı.
Aşırı sıcakların besin ve tedarik kasveti yaşanan ülkede kuraklığı tetikleyerek krize ve orman yangınlarına sebep olacağından telaş ediliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.