Kastamonu’da 1 yıl evvel oğlunu, gelinini ve torunlarını kaybetti: Tıpkı bahtı yaşayabilirdim

Posted by

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde Ezine Çayı’nın taşması sonucunda meydana gelen sel felaketinde Hamdi Kalabalık’ın, yıkılan Ölçer Apartmanında sel sularına kapılan oğlu Arda Kalabalık, gelini Nezahat Server Kalabalık ile selden 115 gün sonra cenazesine ulaşılan torunu Orhan Kalabalık hayatını kaybetmişti.

Hamdi Kalabalık’ın 6 yaşındaki torunu Yusuf Efe Kalabalık’ı ise arama çalışmaları sürüyor. Sel sularına kapıldığında büyük endişe yaşadığını belirten Hamdi Kalabalık, oğlu, gelini ve 2 torunu ile birebir mukadderatı paylaşacağını düşündüğünü söyledi.

“Suyun içerisinden çıktık”

İHA’nın haberine nazaran; sel anında yaşadıklarını anlatan Kalabalık “Biz mahvolduk. Çocuklarımı kaybettim. Yaşadıklarımı anlatamıyorum. Torunumdan en ufak olanı hala bulunamadı, yok. Yapabileceğimiz bir şey kalmadı. Bu sefer tekrar bizim konutumuzu sel suları bastı. Suyun içerisinden çıktık. İlçe merkezine gelemedik, köy tarafına kaçtık. Çocuğumun arabası var, onunla köye yanlışsız kaçtık” dedi.

“Evden zahmetle çıkabildik”

Ezine Çayı’nın taşması sonucunda konutunu sel sularının bastığını söyleyen Hamdi Kalabalık, “Evi sel suları bastı. Boğazıma kadar su yükseldi. Konuttan zahmetle çıkabildik. Köprüye gerçek geldim ancak köprüden bizleri geçirmediler. İlçe merkezine gerçek da gelemedik. Bizler de geri dönüp köye yanlışsız gitmeye çalıştık. Köyler de çok kötü oldu. Her taraf kaymış” diye konuştu.

“Akıbetim çocuklarım üzere mi olacak diye düşündüm”

Sel sularının yükselmesiyle çok korktuklarını anlatan Kalabalık, “Evdeyken sel suları yükselince çok korktuk. Burada Ölçer Apartmanı vardı, 3 yıllık binaydı bu. Bu bina göçtü. Meskende korktuk. Her tarafı su doldurdu. Ne yapacağımızı şaşırdık. Çok makus korktuk. Öleceğimi düşündüm, benim akıbetim de sanki çocuklarım üzere mi olacak diye düşündüm. Su düzeyi yükseliyor, boyuma hakikat sular gelip duruyor. Zati birinci katta oturuyoruz. Merdivenlere kadar sular yükseldi. Nereye gidelim, gidecek yerimiz yok. Artık zahmetle dışarı attık kendimizi” formunda konuştu.

“Çocuklarımı kaybettim, Bozkurt benim olsa ne yapayım”

Kalabalık, şöyle devam etti:

“Çocuklarımı kaybettim, şu saatten sonra Bozkurt benim olsa ne yapayım. Bundan sonra artık geri kalanlara bir şey olmasın. Bu derenin artık yapılmasını istiyoruz. ’Dereyi yapıyoruz’ diye yaptılar lakin tekrar her tarafı göçtü. Nasıl göçüyor bu istinat duvarları, bundan bir şey anlamadım. İstinat duvarı yıkılınca çaydan akan su bizim meskenlere hakikat döndü.”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.