Konya’daki firma 70 ülkeye plastik sondaj borusu ihraç ediyor

Posted by

Araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla üretim ve ihracat kapasitesini yıldan yıla artırarak hem ülkede hem dünyada ismini duyuran Düzgünler Plastik, fabrikasında kullandığı makineleri de kendisi üretiyor.

Firmanın sahibi Ziya Düzgün, AA muhabirine, firmanın çiftçilikle uğraşan babası Ekrem Düzgün tarafından 1975’de kurulduğunu ve sanayicilik faaliyetlerine başladıklarını söyledi.

Firmanın birinci olarak un fabrikalarında kullanılan metal elek üretimi yaptığını anlatan Düzgün, “O yıllarda bu eser Almanya’dan ithal edilen bir eserdi. Uzun yıllar boyunca ithalatın önünü kesmiş olduk. 1980’li yıllarda metal sondaj borusu üretimine başladık. Metal sondaj borusu üretimiyle sulama kesimine giriş yapmış olduk.” dedi.

Düzgün, PVC sondaj borusu üretimine 1999’da başladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu üretimin 23’üncü yılındayız. Avrupa’nın en büyük sondaj borusu (plastik) üreticisiyiz, 70 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yıllık 25 bin ton boru üretiyoruz. 2018’de geri dönüşüm dalına de giriş yaptık. Yıllık 10 bin ton kadar da geri dönüşümden plastik ham unsur üretiyoruz. İhracatta öne çıkan bir firma olmak için uğraşla çalışıyoruz. İhracat yaptığımız esas ülkeler, Balkan ülkeleri. Hudut komşularımız olduğu için kara yoluyla ihracat yapılabildiği için daha kolay oluyor nispeten. Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Türk Cumhuriyetleri, komşumuz İran, Gürcistan, Irak, Kuzey Afrika ülkeleri Libya ve Mısır, Cezayir. Ayrıyeten Batı Afrika kıyılarında çabucak hemen Fransızca konuşan ülkelerin hepsine ihracat yapıyoruz.”“Üretimde kullandığımız makinelerin yüzde 90’ı kendi ürettiğimiz makineler”

Plastik boru üretiminde kullanılan makineleri de 2015’ten beri ürettiklerini ve ihraç ettiklerini anlatan Düzgün, şunları kaydetti:

“Ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkeleri ve Avrupa’da bilhassa Kuzey İrlanda, plastik boru makinesi sattığımız ülkeler. Üretimde kullandığımız makinelerin yüzde 90’ı kendi ürettiğimiz makineler ve spesifik dizaynlar. Ayrıyeten 2008’de TÜBİTAK dayanaklı projemizle dünyada bir birinci olarak plastik kolon borusu ürettik. 2010 TSE tarafından onaylandı. Yüklü ihracattaki başat üretimimiz plastik kolon borusu. Bu eser metal boruların alternatifi oldu ve dalgıç pompa uygulamalarında kullanılıyor. 350 metre derinliğe kadar yer altından su çıkartmada kullanılıyor.”“Bakan Varank’ın tekliflerini dikkate alacağız”

Düzgün, Çumra Organize Sanayi Bölgesi’nde 200 bin metrekare alanda yeni yatırımlar yapacaklarını bildirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Konya’daki temasları kapsamında fabrikalarını da ziyaret ettiğini aktaran Düzgün, “İhracat kapasitemiz yıllık 10 milyon dolardı. Bunu çok daha üst taşımayı hedefliyoruz. İşçi sayımızı makine yatırımımızı ve ihracatımızı artıracağız. Bakan Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Kısıtlı vaktine karşın bize vakit ayırdı, çalışmalarımızı yerinde gördü, tekliflerde bulundu. Tekliflerini dikkate alacağız. Ülkemiz için durmadan azimle, uğraşla çalışmaya devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Ziya Düzgün’ün oğlu Ekrem Düzgün de firmanın üçüncü jenerasyonu olarak üretim, dış ticaret ve finans kısımlarıyla ilgilendiğini lisana getirerek, “Babamdan devraldıktan sonra ben de firmamızı olabildiğince ileri taşıyıp, ‘Ülkeme ne kadar yararlı olabilirim’ onun yollarını arayacağım.” dedi.

Firmanın dış ticaret sorumlusu Nazmi Emin Akar ise “Ben de firmanın üçüncü jenerasyonu olarak başka yöneticiler üzere muvaffakiyet odaklı çalışıyorum. Geçen yıl 70 ülkeye fatura kestik, ihracat yaptık. Bunu önümüzdeki yıllarda daha da artırarak hem istihdam açısından hem de iktisada katkı açısından artırmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.