Külliye’de 3 saatlik iktisat toplantısı! Son dakika açıklaması

Posted by

Ekonomi Uyum Şurası Toplantısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ticaret Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri ile ilgili kurumların temsilcilerinin iştirakiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi

TOPLANTININ AKABİNDE AÇIKLAMA YAPILDI

3 saat süren toplantı sonrası yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Toplantıda, son periyottaki gelişmeler kapsamında Türkiye iktisadına ait genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan periyodu için kamu maliyesine yönelik öngörüler değerlendirilmiş, ek bütçe süreci ile ilgili temel konular üzerinde durulmuştur.

YÜKSEK FİYAT ARTIŞLARI KAYNAKLI PROBLEMLER DEĞERLENDİRİLDİ

Son periyotta global ölçekte besin tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı meseleler da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım eserleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ait önlemler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir.

ENFLASYONA KARŞI ATILACAK ADIMLAR

Bu bağlamda, Erken İhtar Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak besin enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır.

Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi üzere uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı biçimde görüşülmüştür. Kelam konusu uygulamaların yurt içindeki üretim kapasitesini artırmak ve orta mallardaki ithalata bağımlılığı azaltmak suretiyle büyümeye ve cari süreçler istikrarına sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur.

Son olarak, daha evvelki EKK toplantılarında alınan kararların uygulama sonuçları gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.