Millet İttifakını düşündürecek sonuçlar: Erdoğan açık orta birinci, iki parti eridi

Posted by

Areda Survey, seçmenin nabzını yokladığı son araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti anketten birinci çıktı. Bu pazar seçim olsa iştirakçilerin yüzde 47,8’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; yüzde 35,6’sı ise AK Parti’ye oy vereceklerini söyledi. 
  • Millet İttifakının ortak aday belirleyeceğine inananların oranı yüzde 70’ten 50’nin altına düştü. Öte yandan, DEVA ve Gelecek Partilerinin önemli oranda oy kaybı yaşadığı görüldü. 
  • Katılımcılara “ekonomik problemleri kimin çözeceğine inandıkları” da soruldu. Hükümete inanç yüzde 45,9’ken, muhalefete inanç yüzde 34,4’te kaldı. 
  • Seçmenin nabzını Haber7’ye pahalandıran GENAR Araştırma Lideri İhsan Aktaş, güzel gelişmeler yaşanınca AK Parti’nin oylarının geri geldiğine işaret etti. 

“MİLLET İTTİFAKI ORTAK HAREKET EDEBİLECEK Mİ?”

Katılımcılara, “Sizce Millet İttifakını oluşturan partiler iktidar olursa birlikte hareket edip ortak siyasetlere imza atabilecekler mi?” sorusu soruldu. Yüzde 45,9 “Evet” derken, yüzde 54,1 ortak siyasetlerin yürütülemeyeceği kanaatini lisana getirdi. 

“SİZCE HANGİ İTTİFAKIN CUMHURBAŞKANI ADAYI SEÇİMİ KAZANIR?

Ankete katılanlardan yüzde 50,6’sı Cumhur İttifakı, yüzde 49,4’ü ise Millet İttifakının adayının Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağını söyledi.

“MİLLET İTTİFAKI ORTAK ADAY ÇIKARABİLECEK Mİ?”

Ankette dikkati çeken sonuçlardan biri de seçmenin Millet İttifakının ortak aday çıkaracağına dair inancını kaybetmesi. Mart 2022’deki araştırmalarda yüzde 70’i geçen sonuç, son araştırmada yüzde 50’nin altına düştü. 

“MİLLET İTTİFAKININ ADAYI KİM OLMALI?”

Katılımcılara, Millet İttifakının adayı olarak hangi ismi görmek istedikleri de soruldu. Birinci sırada yüzde 34,6 ile Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Yavaş yer aldı. Onu Yüzde 32,4 ile CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu takip etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu görmek isteyenlerin oranıysa yüzde 5,5’te kaldı. 

“MEVCUT EKONOMİK PROBLEMLERİ HÜKÜMET Mİ ÇÖZER MUHALEFET Mİ?”

Katılımcılara, mevcut ekonomik problemlerin tahlili için kime güvendikleri de soruldu. Yüzde 45,9 hükümet çözer dedi. Muhalefete güvenenlerin oranıysa yüzde 34,4’te kaldı.

“BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ ADAYA OY VERİRSİNİZ?”

Katılımcıların yüzde 47,8’i bu pazar seçim olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyledi. Mansur Yavaş diyenlerin oranı yüzde 23, Kılıçdaroğlu diyenlerin oraı yüzde 15,8, Selahattin Demirtaş diyenlerin oranı ise yüzde 8,6 oldu. İBB Lideri İmamoğlu’na dayanak ise yalnızca yüzde 2,8 oldu. 

“BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?”

AK Parti de anketten birinci parti çıktı. Katılımcıların yüzde 35,6’sı bu pazar seçim olsa AK Parti’ye oy vereceğini söyledi. İkinci parti CHP’ye dayanak yüzde 24,3, üçüncü parti ÂLÂ Parti’ye ise yüzde 13,5 oldu. 

DEVA VE GELECEK PARTİLERİNİN OYLARI ERİDİ

Millet İttifakının başka partilerine de dayanağın düştüğü görüldü. 2020 yılının Eylül ayında yüzde 3,8 takviye bulan DEVA Partisi’nin oy oranı yüzde 1,3’e geriledi. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında oy oranı yüzde 1,1’i bulan Gelecek Partisi’ne dayanak ise yüzde 0,1’e kadar düştü.

“İYİ GELİŞMELER OLUNCA AK PARTİ’NİN OYLARI GERİ GELİYOR”


GENAR Araştırma Lideri İhsan Aktaş, kamuoyunun takip ettiği anket sonuçlarını Haber7’ye kıymetlendirdi. Cumhur İttifakının adayının aşikâr olduğunu, Millet İttifakında ise bu türlü bir durum olmadığı için farklı senaryoların gündeme gelebildiğini vurgulayan Aktaş, şu değerlendirmeleri yaptı: 

“Aday aşikâr olmadan bu çeşit şeyi açıklamak çok sağlıklı olmaz. Zira tek kişi var şu an sahnede; Sayın Cumhurbaşkanımız.  Fakat biz bu ayki araştırmada farklı bir değerlendirmeyle karşı karşıya kaldık. AK Parti vakit zaman oy kaybı yaşıyor ama bu oy kayıpları kalıcı kayba dönüşmüyor. İktisatta günlük hayatta siyasette güzel gelişmeler olduğu vakit AK Parti’nin oyları geri geliyor.

AK Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi ortasındaki fark hala 9-10 puan. YETERLİ Parti de şişirilmiş zorlama sonuçların 5 puan gerisinde. Milliyetçi Hareket partisi ve HDP evvelki aylardaki üzere duruyorlar. Enteresan bir data daha bulduk. Hani bu türlü bütün bir araştırmanın bütün sonuçları aydan aya enteresan sonuçlar vermez lakin Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanında duran küçük partilerin önemli bir erime eğiliminde olduğunu gördük.”

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.