New York’ta, silah taşımayı zorlaştıran yeni yasa yürürlüğe girdi

Posted by

New York Valisi Kathy Hochul, yaptığı açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, New York’ta sivillerin silah taşımasını kısıtlamaya yönelik kararını iptal etmesinin akabinde, eyalette silah taşıma ruhsatını zorlaştıran yeni bir yasa kabul ettiklerini ve bu yasanın bugün itibariyle yürürlüğe girdiğini söyledi.

Hochul, New York eyaletinde, ilerlemeye öncülük etmeye ve sağduyulu silah güvenliği yasasını uygulamaya devam edeceğiz. dedi.

4 Eylül’de yürürlüğe girecek yarı otomatik tüfeklerin mülkiyetiyle ilgili maddeyi da hatırlatan Hochul, bu tarihten sonra kitlesel ataklarda tercih edilen bu çeşit silahlar için 21 yaş sonunun uygulanacağını tabir etti.

Önemli kriterler getirildi

Valiliğin internet sayfasında yeni yasa gereği, taşıma ruhsatı almak isteyenlerin 18 saatlik ateşli silah eğitimi, yüz yüze mülakat ve 3 yıl geriye yanlışsız toplumsal medya incelemesine tabi tutulacağı belirtildi.

Ayrıca bundan sonrası için, bar, kütüphane, okul, hükümet binaları ve hastanelere taşıma ruhsatı olsa bile kimsenin silahıyla giremeyeceği kaydedildi. Bununla birlikte, ruhsat müddetlerinin de 5 yıldan 3 yıla indirildiği, silah sahiplerinin müddet uzatımında, birinci ruhsat alımındaki basamaklardan geçmesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Times Meydanı da silahtan arındırılacak

New York Belediye Lideri Eric Adams da, Vali Hochul’un silah taşımayla ilgili yasak kararlarını desteklerken, kent bölgesinde yaşayan yaklaşık 9 milyon kişinin güvenliğine yardımcı olacağını, ayrıyeten turistik ehemmiyete sahip Times Meydanı’nın da silahtan arındırılacağını söyledi.

Adams, turistik ehemmiyete sahip meydanın görünür yerlerine Gun Free Zone-Silahtan Arındırılmış Bölge tabelaları asılacağını bildirdi.

“Bunlar astronomik rakamlar”

Daha evvel New York Polis Teşkilatı’nda (NYPD) 20 yıl vazife yapan Belediye Lideri, açıklamasında, Ülkemizde her gün 316 kişi silahla vuruluyor ve bunlardan 106’sı hayatını kaybediyor. Bunlar astronomik sayılar. demişti.

ABD Yüksek Mahkemesi 23 Haziran’da, New York eyaletinin sivillerin silah taşımasını kısıtlamaya yönelik kararını Anayasa’nın 2. Ek Maddesi’ne ters olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

ABD Lideri Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin 100 yıldan daha uzun mühlet sonra, New York’un, vatandaşlarını korumak için aldığı kararı iptal etmeyi seçtiğini belirterek,Bu karar, hem sağduyu ile hem de anayasa ile uyuşmamaktadır ve hepimizi kaygıya sürüklemiştir. tabirlerini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.