Olay sayılarındaki artış nedeniyle “mesafeli” bayram uyarısı

Posted by

Ankara Kent Hastanesi Ağır Bakım İdari Sorumlusu ve Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Türkiye’de son haftalarda artış gösteren Covid-19 hadise sayılarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Şu anda yeni varyantlardan ötürü bulaşıcılığı çok yüksek bir virüsle çaba edildiğinin, dünya genelinde olay sayılarında bir hareketlenme yaşandığının altını çizen Turan, ferdî tedbirlerin bırakılması, yaz periyodunda toplumsal ortamlarda, kalabalıkta vakit geçiren kişi sayısının artmasının da olay sayılarındaki yükselişi tetiklediğini anlattı.

Prof. Dr. Turan, “Hastane ve ağır bakım yükü açısından olay sayılarındakine benzeri bir artış şu an için kelam konusu değil. Ancak pandeminin geçmiş periyotlarında yaşadık, artan hadise sayısı çoğunlukla 2-3 hafta sonra hastanelere ve ağır bakımlara da yansıyabiliyor. Bu noktada dikkatli olmak, kesinlikle erken hareket etmek gerekiyor. Biz ön hazırlıklarımızı her daim yapıyoruz esasen.” tabirlerini kullandı.

Covid-19’un bilhassa ileri yaş kümesi, kronik hastalığı olan şahısları ağır etkilediğine dikkati çeken Turan, “Pozitif olay sayısının artması, dolanımda çok sayıda enfekte kişinin var olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle insanlara mecburilik olmasa bile ferdî önlemler kapsamında maskelerini kapalı alanlarda, toplu ulaşımda takmalarını tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

“BURUN AKINTSI, BOĞAZ AĞRISI ÜZERE SEMPTOMLARI HAFİFE ALMAYIN”

Prof. Dr. Sema Turan, açık alanlarda da aralığa dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Covid-19 olumlu olan yahut müspet olduğunu bilmeden mevsimsel grip semptomları gösterenlerin kendilerini ve etrafındakileri müdafaaları açısından kalabalık ortamlara girmemeleri, maske takmaları değerli. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif halsizlik, ateş üzere semptomları hafife almak, ‘aslında ben Covid-19 değilim’ demek gerçek bir yaklaşım değil. Zira şu anda dolaşan virüs sayısı Covid-19 açısından artış gösteriyor. Hasebiyle Covid-19 geçiriyor olma ihtimaliniz çok yüksek.”

“BU BAYRAMDA DA MASKE VE ARALIĞA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

Kurban Bayramı’nda bilhassa yaşlı bireylerin korunması açısından bayramlaşmalarda dikkatli olunması gerektiğini aktaran Turan, şu ihtarlarda bulundu:

“Artan olay sayısına paralel bu bayramlaşma süreci bizim için çok kıymetli. Geçmiş pandemi periyodundaki bayramlarda olduğu üzere bu bayramda da maske ve araya dikkat edilmesi gerekiyor. Lütfen kalabalıklarda uzun vakit geçirmeyelim. Bunu birbirimizi ve bilhassa büyüklerimizi korumak ismine söylüyorum. Onlarla bayramlaşmaya gidiyorsak bile fazla temas etmeden bayramlaşmak daha uygun olur. Zira şu anda sirkülasyondaki virüs sayısı artmış görünüyor ve bu hastalıktan da en çok etkilenen küme yaşlılarımız.”

“SONBAHARA HAKİKAT AŞILAMA SÜRECİNİ HIZLANDIRMAK GEREKEBİLİR”

Hatırlatma dozlarının tamamlanmasının değerine de işaret eden Turan, sonbahara gerçek yeni bir hatırlatma dozunun gündeme gelip gelmeyeceğine ait, “Bireysel görüşüm, inaktif aşıların koruyuculuk mühletinin yaklaşık 3 ay, mRNA aşılarının ise azamî 6 ay olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sonbahara gerçek, 2-3 hafta öncesinde yani ağustos başı üzere tüm bireylerde aşılama sürecini hızlandırmak gerekebilir. Elbette bu benim şahsî görüşüm.” değerlendirmesini yaptı.

“VAKA SAYILARI KESİNLİKLE PİK NOKTASINA ULAŞACAK”

Covid-19’da sonbahara hakikat yüksek piklerin yaşanıp yaşanmayacağını öngörmenin şu an için sıkıntı olduğunu belirten Turan, “Dünyada da ülkemizde de artış trendine giren olay sayıları kesinlikle bir pik noktasına ulaşacak. O pik noktasının çok yüksek olmaması bizim elimizde, kendimizi korumamızdan geçiyor. Kişisel tedbirlerle pik noktasının en alçak düzeyde kalması sağlanabilir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Sema Turan, dünya üzerinde artık hiçbir ülkede bariz bir kısıtlamaya gidilemeyeceğini, ferdî tedbirlerle ve aşıyla Covid-19’la çabanın mümkün olduğunu kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.