Onarımı biten Bektaş Efendi Türbesi, Hacı Bektaş Veli’yi anma merasimlerinde açılacak

Posted by

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli Müzesi yakınlarında yer alan, 1603’te Selçuklu mimari stilinde kesme taştan inşa edilen Bektaş Efendi Türbesi’nde 5 Temmuz 2021’de bakım, tamirat ve onarım çalışmaları başlattı.

Çalışma kapsamında türbenin dış cephesinin bozulan derzleri onarıldı, dış cephenin tamamı, kumlama tekniğiyle temizlendi. Etrafını saracak halde drenaj sistemi oluşturulan binanın pencereleri değiştirildi, kapıların bakım tamiri yapıldı.  Onarım kapsamında türbenin iç duvarlarındaki dökülmüş sıvalar kaldırıldı, duvarlar yepyeni dokusuna kavuşturuldu, sağlıklaştırılan sıvalar üzerine kalem işleri yapıldı.

Nem sıkıntısının çözülmesi için türbenin yer döşemesi olan ahşap düzenek kaldırılarak, ağır nem içerisindeki toprak dolgu temizlendi. Mezar yapısının taşları düzenlenirken, türbe taş döşemeyle çevrelendi. Türbenin dışındaki derviş mezarlarının taşları ile bahçedeki taş çeşme yenilendi. Tadilat kapsamında, elektrik tesisatı yenilenerek, güvenlik kamera düzeneği de oluşturuldu.

Türbe, 13 Ağustos Cumartesi düzenlenecek Hacı Bektaş Veli’yi anma merasimleri kapsamında tekrar ziyarete açılacak.

Tören programında, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 751. yılı Anma Etkinliği” ile Kadıncık Ana Konutu Avlusu’nda “Muhabbet Sofrası” düzenlenmesi de yer alıyor.

KADINCIK ANA KONUTU RESTORE EDİLDİ

Alevi-Bektaşi kültüründe değerli bir yeri olan Kadıncık Ana’nın, Hacı Bektaş Veli’yi konuk ettiğine inanılan Kadıncık Ana Konutu’nun onarım çalışmaları da geçen sene yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hayata geçirilen onarım çerçevesinde, 13. yüzyıla tarihlendirilen Kadıncık Ana Evi’nin ahşap yeri yenilenmiş, duvar çatlakları kapatılmış, kalem işleri aslına uygun biçimde ihya edilmişti. Çatı bakımı, drenaj sistemi, dış cephenin temizlenmesi, elektrik tesisatının yenilenmesi, kamera güvenlik sistemlerinin döşenmesi üzere gereksinimler da bu onarım çalışmaları kapsamında tamamlanmıştı.

Kadıncık Ana Konutu, 4 Ağustos 2021’de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından ziyarete açılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.