Pakistan’dan KKTC açıklaması!

Posted by

Eşref ve Azerbaycan Ulusal Meclisi Lideri Sahiba Gafarova, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un mesken sahipliğinde İstanbul’da bir otelde yapılan İkinci Türkiye- Pakistan-Azerbaycan Meclis Liderleri Üçlü Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenledi.

Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Raca Pervez Eşref, toplantıda, karşılıklı menfaat alanlarında iş birliğinin artırılmasının ele alındığını ve üç ülkenin barış, güvenlik, ticaret, yatırım, bilim, teknoloji, eğitim ve kültür alanlarında iş birliğini geliştirmesini öngördüklerini tabir ederek, şunları söyledi:

“Pakistan, Türkiye ve Azerbaycan ile alakalarına büyük kıymet atfediyor. Bugünkü aktiflik paylaşılan barış ve refah amaçlarımızın bir göstergesidir. Bu vesileyle şunun altını çizmek istiyorum. Biz, Pakistan olarak Azerbaycan’a yasal davasında, toprak bütünlüğü davasında, haksız işgale karşı uğraşında dayanak vermeye devam edeceğiz. Pakistan, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs (Türk Cumhuriyeti) konusundaki perspektifine dayanak vermeye devam edecek. Ayrıyeten Azerbaycan ve Türkiye’ye Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Kararları çerçevesinde Keşmir davasında kendi geleceğini tayin etme hakkını takviyeleri için teşekkür ederim.”

Eşref, bu toplantının, üç ülkenin bağları açısından değerli bir mihenk taşı olacağını ve üç ülke ortasındaki samimi münasebetlerin devamını sağlayacağını lisana getirdi.

Üçüncü Türkiye-Pakistan-Azerbaycan Meclis Liderleri Toplantısı’nın gelecek yıl Pakistan’ın başşehri İslamabad’da gerçekleştirileceğini aktaran Eşref, “Azerbaycan ve Türkiye’den mevkidaşlarımı 2023’te Pakistan’da görmek istiyorum.” dedi.

“AZERBAYCAN BU HAİN DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ BİRİNCİ DAKİKALARDAN İTİBAREN ŞİDDETLE KINAMIŞTIR”

Gafarova da Türkiye’nin geçen hafta 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nü kutladığını anımsatarak, “Türk halkı vatanların bağımsızlığını ve egemenliğini savunmuş, devlet ve demokrasisine sahip çıkmıştır. Darbe teşebbüsünü önlemek için canını veren şehitlerimizin aziz anısını derin hürmet ve minnetle anıyorum. Azerbaycan halkı ve devleti bu hain darbe teşebbüsünü birinci dakikalardan itibaren şiddetle kınamış ve her vakit olduğu üzere kardeş Türkiye’nin yanında olduğunu göstermiştir.” diye konuştu.

Gafarova, Azerbaycan-Pakistan -Türkiye Meclis Liderlerinin Birinci Toplantısı’nın geçen yıl Azerbaycan’da düzenlendiğini ve toplantıda üç ülkenin meclisi ortasında üçlü iş birliği formatı oluşturulduğunu hatırlattı.

Bu formatın çok değerli olduğunu ve üç kardeş ülke ortasındaki yüksek seviyeli alakaların çeşitli alanlarda iş birliğinin daima gelişmeyle şekillendiğini vurgulayan Gafarova, üç ülkenin milletvekilleri olarak bugünkü toplantıyla bu sürece katkı sağladıklarını söz etti.

Gafarova, şöyle konuştu:

“Bu platform tıpkı vakitte çağdaş çağda memleketler arası iş birliğinin değerli bir aracı olan parlamenter diplomasinin değerli ve bedelli rolünü vurgulamaktadır. Belirtmeliyim ki geçtiğimiz periyotta memleketler arası parlamenter kuruluşlar çerçevesinde ortak faaliyetimiz ve aktif iş birliğimiz bu üçlü formatın gerekliliğini bir defa daha ortaya koymuştur.”

Bugünkü toplantıda üçlü formatı daha da güçlendirmenin, üç ülkenin meclisleri ortasında pratik iş birliği platformuna dönüştürmenin imkanlarını değerlendirdiklerini kaydeden Gafarova, toplantıda kabul edilen İstanbul Beyannamesi’ne ait “Beyanname birçok kıymetli hususta fikir birliğimizi ve ortak tavrımızı yansıtmaktadır. Bu manada beyanname kardeş ülkelerimizin parlamentolarının karşılıklı itimadını ve takviyesini göstermesi açısından kıymetlidir.” sözünü kullandı.

Azerbaycan’ın işgalden kurtulan topraklarının yine inşa ve imarı ile Güney Kafkasya’da egemenlik, toprak bütünlüğü ve hudutların dokunulmazlığı temellerine dayalı dostluk ilgilerinin kurulmasına dayanaklarından ötürü kardeş ülke parlamentolarına teşekkür eden Gafarova, “İnanıyorum ki bugünkü görüşmelerde aldığımız kararlar, ülkelerimizin ve halklarımızın çıkarları ve refahı için üçlü iş birliğimizin daha da güçlendirilmesine ve genişletilmesine katkıda bulunacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.