Petrol fiyatlarındaki düşüş durdu

Posted by

Petrol fiyatlarında dün yaşanan sert düşüş uzun sürmedi. ABD’den gelen talep düşüşü haberleri ile baskılanan petrol, haftanın son süreç gününde jeopolitik riskler ve arz kaygılarının sürmesiyle bugün yükseldi.

Petrol fiyatları dün yaşadığı sert gerilemeye karşın haftanın son süreç gününde düşüşüne orta verdi. ABD’de zayıf talep bu hafta petrol piyasasına gölge düşürse de petrol fiyatları, arz sıkışıklığı ve jeopolitik tansiyonların tesiriyle yükseldi.

ABD’de zayıflayan talep ve Libya’dan gelen arz artışı nedeniyle düşen petrol, jeopolitik tansiyonlarla birlikte yine artışa geçerken ABD’de düşen yakıt talebi ABD ham petrolü fiyatlarını baskıladı.

Brent petrol vadeli süreçleri bugün yüzde 1,24 artışla prestijiyle 105,15 dolara yükselirken, ABD ham petrolü vadeli süreçleri yüzde 1,3 artışla 97,58 dolara yükseldi.

TALEP TELAŞLARI PETROLÜ BASKILIYORDU

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankalarının yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırarak ekonomileri soğutmaya çalışmasının petrol talebini aşağı çekeceği öngörülüyordu.

Ekonominin soğuması nedeniyle yakıt tüketiminin aşağı çekileceği beklentileri ise son haftalarda petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyordu.

ARZ SIKINTILARI SÜRÜYOR

Ancak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin arz artırımı konusunda yavaş hareket etmesi nedeniyle fiyat düşüşü frenlendi.

Son olarak ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan’dan istediğini alamadığına dönük haberler ve Suudi Veliaht Prensi’nin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le görüştüğü haberleri de petrol fiyatlarındaki düşüşü frenledi.

‘ARZ KASVETİ NEDENİYLE PETROL GÜÇLÜ KALACAK’

Reuters’ın aktardığına nazaran, CMC Markets analisti Tina Teng mevzu ile ilgili değerlendimesinde, “Petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe karşın arz sıkıntısına ait görünüm problemli olmaya devam ediyor. Talepte yumuşama için kesin deliller ortaya çıkana kadar savaşla ağırlaşan arz ezası petrol fiyatlarının güçlü kalmasını sağlayacak” sözlerine yer verdi.

Varlık idaresi şirketi SPI Asset Management’ın yönetici ortaklarından Stephen Innes bahis ile ilgili değerlendirmesinde, “Ekonomik cephede işler hala olumsuz, lakin süratli petrol arzı için hala yapısal bir eksiklik içindeyiz. Bu da alıcıların jeopolitik cephede ne olduğuna dair meçhullüğü bilerek hareket edecekleri manasına geliyor” dedi.

KREMLİN’DEN ARABİSTAN HAMLESİ

Diğer taraftan Kremlin, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın dün telefonda görüştüklerini ve OPEC+ petrol üreticileri kümesi içinde daha fazla işbirliğinin kıymetinin altını çizdiklerini söyledi.

Görüşme, ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan’daki prensi ziyaretinden altı gün sonra gerçekleşti. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Dünya petrol piyasasındaki mevcut durum detaylı olarak değerlendirildi. OPEC+ çerçevesinde daha fazla uyumun değeri vurgulandı” tabirlerine yer verildi.

BİDEN İSTEDİĞİNİ ALAMADI

Biden, geçen hafta gerçekleştirdiği Ortadoğu seyahatinin akabinde Suudi Arabistan’ın yakıt fiyatlarını düşürmek için petrol üretimini artıracağına dair rastgele bir somut açıklama yapmadı.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud da cumartesi günkü ABD-Suudi Arabistan tepesinde petrolün tartışılmadığını ve OPEC+’ın piyasa şartlarını değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

ABD ve Suudi Arabistan ortasında petrol arzının daha fazla artırılması konusunda rastgele bir muahedenin gerçekleşmemesi ve Prens Salman’ın Putin’le görüşmesi ABD’nin beklentilerinin gerçekleşmeyeceğine dönük inancı pekiştirirken bu gelişme petrol fiyatlarını da üst taraflı hareketlendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.