Rusya’dan NATO’ya Kırım tehdidi: 3. Dünya savaşı demek

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’ya akınları 5 aydır devam ediyor. Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı ve Eski Devlet Lideri Dmitriy Medvedev, Ukrayna’nın, Kırım’ı geri alma konusundaki dileğini daima lisana getirdiğini ve buna karşılık Batılı ülkelerinde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana hal almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın, bu türlü bir teşebbüse direkt karşılık vereceğini belirten Medvedev, “Kırım bizim için Rusya’nın bir modülüdür. Kırım’a el uzatmak ülkemize karşı bir savaş ilanıdır. Şayet bunu bir NATO ülkesi gerçekleştirirse, bu tüm Kuzey Atlantik ittifakıyla 3. Dünya Savaşı manasına gelir. Tam bir felaket” açıklamasında bulundu.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’E GÖZDAĞI

Ukrayna, Finlandiya ve İsveç’in, NATO’ya katılma ihtimalinin kendileri için oluşturacağı risklerden bahseden Medvedev, “Bizim için Ukrayna’nın NATO’ya katılması, Finlandiya ve İsveç’in katılmasından çok daha tehlikeli. Bu ülkelerle geçmişte yeterli ilgilerimiz vardı. Şu anda toprak uyuşmazlığımız yok. Fakat, İsveç ve Finlandiya topraklarımıza yakın komşularımız. Bu türlü bir duruma karşı misilleme tedbirlerimizi alacağız. Bu sonları güçlendirmemiz gerekecek. Baltık’ın nükleer olmayan statüsü geçmişte kalacak. Kara birliklerimiz ve donanmamız kuzey istikametlerinde artırılacak. İskender hipersonik füzelerimizin ve nükleer silahlı savaş gemilerimizin kendi meskenlerinin eşiğinde olması uygun bir ihtimal değil” diyerek NATO’ya iştirak başvurusu yapan 2 ülkeye gözdağı verdi.

LİTVANYA SORUMLU TUTULACAK

Letonya’nın eski İçişleri Bakanı Maris Gulbis’in Avrupa ve NATO’nun, Rusya’nın, Avrupa kıtasındaki tek toprağı olan Kaliningrad’ı, Rusya’dan almaya hazır olduğu tarafındaki açıklamalarına yanıt veren Medvedev, “Görünüşe nazaran ziyanlı bir şeyler içmiş” diyerek muhatabıyla ilgili alaycı tabirler kullandı. Medvedev ayrıyeten Kaliningrad’tan, Rusya’ya demiryolu nakliyeciliğine kısıtlama getiren Litvanya’ya da reaksiyon gösterirken, bu karardan direkt Litvanya’nın sorumlu olacağını belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.