Rusya’nın McDonald’s’ı: Hasat yetersizliği nedeniyle patates kızartması servis edemeyeceğiz

Posted by

McDonald’s’ın Rusya pazarından çekilmesinin akabinde el değiştiren fastfood restoranlarında sonbahara kadar patates kızartması servis edilemeyeceği belirtildi.

ABD’li fastfood şirketi McDonald’s’ın Rusya pazarından çekilmesinin akabinde el değiştiren ve Vkusno i Tochka ismini alan restoranlarda yetersiz hasat nedeniyle sonbahara kadar patates kızartması servis edilemeyeceği açıklandı.

Rus işadamı Alexander Govor’un satın aldığı besin zinciri ismine Rus haber ajansı Tass’a yapılan açıklamada, 2021’in patates hasadı açısından yetersiz olması sebebiyle müşterilere patates kızartması sunulamadığı söz edildi.

McDonald’s, Ukrayna işgalini protesto etmek emeliyle Rusya’daki hizmetlerini martta durdurmuş ve restoranlar el değiştirmişti.

PATATES KIZARTMASI SONBAHARDA MENÜYE EKLENECEK

BBC’nin haberinde besin zincirlerinin standart patates kızartmaları için kullandıkları patatesin daha kalın versiyonu olan rustik patateslerin tedarikinin de kâfi seviyede olmayabileceği belirtildi.

Şirket patates kızartmasının menüye sonbahara kadar yine eklenmesinin beklendiğini söyledi.

KÜFLÜ EKMEKLER TARTIŞMA YARATMIŞTI

Patates kızartması zahmetinden kısa müddet evvel Vkusno i Tochka’nın müşterileri küfle kaplı hamburger ekmeklerinin fotoğraflarını toplumsal medyada paylaşmıştı. Kelam konusu fotoğraflar müşteriler ortasında tartışma yaratmıştı.

Türkçe “Lezzetli ve İşte Bu Kadar” manasına gelen Vkusno i Tochka şirketinin açıklamasında büyük oranda Rus üreticilerden patates tedarik etmeye çalışıldığı belirtildi. Bununla birlikte lokal mahsulün yerini süreksiz olarak alabilecek pazarlardan patates ithal etmenin de imkansız hale geldiği söz edildi.

RUSYA TARIM BAKANLIĞI’NDAN YALANLAMA

Öte yandan Rusya Tarım Bakanlığı, Telegram’dan patates kıtlığı yaşandığına yönelik açıklamayı yalanladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Rusya pazarı işlenmiş eserler de dahil patates arzıyla dolu. Yeni hasattan elde edilen eserler de zati geliyor, bu da kıtlık mümkünlüğünü ortadan kaldırıyor” sözleri yer aldı.

McDonald’s, Sovyetler Birliği’nin Batı’yla daha yakın ekonomik ve kültürel bağlar kurmasının sembollerinden biri olan birinci restoranını 1990’da Moskova’da açmıştı.

Ancak fastfood devi Ukrayna işgalinin akabinde öteki onlarca Batılı şirketle birlikte Rusya’dan çekildi.

Moskova halihazırda tedarik zincirlerinin işleyişini bozan yaptırımlarla karşı karşıya. Rusya iktisadının 2022’de yaklaşık yüzde 10 küçülmesi bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.