Şarhöyük’te geç Frig devrine ilişkin katmanlara ulaşıldı

Posted by

Eskişehir’in kent merkezine yakın noktasında bulunan ve 1989’dan bu yana hafriyat çalışmaları süren Şarhöyük’te geç Frig periyoduna ilişkin katmanlara ulaşıldı.

Covid-19 salgını nedeniyle Şarhöyük’te iki yıl orta verilen hafriyat çalışmalarına bu yıl yine başlandı. Hafriyatlarda, taş temel üzerindeki kerpiç yapılaşmaların periyotlarına ilişkin bulgular elde edilmeye çalışılıyor.

Kazı Lideri Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilge Baştürk, 30 yılın üzerindeki hafriyat çalışmalarının bölge arkeolojisi için kıymetli olduğunu vurguladı.

“6 BİN YIL ÖNCESİNE AİT”

Baştürk, ulaşabildikleri bilgilerin 6 bin yıl öncesine ilişkin olduğunu lisana getirerek şunları söyledi:

“Bu bilgilerin dışında erken tunç çağı ile ilgili çok değerli datalara ulaşıldı fakat, mimari katman olarak Hitit, 7-8 metre Hitit dolguları ve onun üzerinde Frig, onun üzerinde Helenistik, onun üzerinde Roma, onun üzerinde bir Bizans kalesi. Bu formda 8 farklı kültürel evreyi burada takip edebiliyoruz. ‘Şarhöyük Höyük Konisi’ 450×500 metre boyutlarında Anadolu’nun değerli büyüklükteki höyüklerinden biri. Etraf yolu kenarında bir nekropolle birlikte geniş bir alanı kapsayan bir yer.”

FOTO: AA

“ÖNCE FRİG KATMANLARINI AÇACAĞIZ”

Baştürk, bilim heyetiyle birlikte 15 kişilik grupla çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Erken Helenistik katmanları tespit etmiştik 2019 yılında ve bunların altına yanlışsız inmeye başlamıştık. Şu anda geç klasik yahut geç Frig diyebileceğimiz yani milattan evvel 4. yüzyılın ikinci yarısına ilişkin yahut 4. yüzyılın ortalarına ilişkin katmanları kazmaya başladık. Buradan amacımız de aslında Frig katmanlarını açığa çıkartmak ve ondan sonra daha öncesindeki Hitit katmanlarını tespit etmek. Evvel Frig katmanlarını açıp göstermeye çalışacağız” sözünü kullandı.

Baştürk, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Burada üst üste yerleşme kelam konusu. Yani bu bir höyük yerleşmesi ve her gelen insan bir evvelkinin mimarisini kullanıp kendisine yeni bir mimari inşa ediyor. Taş temel üzeri kerpiç yapılar var burada. Bunları da tespit etmek sıkıntı. Şu anda mimari katmanlara ulaştık ve bu mimari katmanlara ait de geç Frig, geç Akhamenid diyebileceğimiz seramiğe ulaşmış durumdayız.”

FOTO: AA

Bu yıl hafriyat çalışmalarının 1 ay daha süreceğini belirten Baştürk, ayrıyeten bölgede arkeopark oluşturmak için proje hazırladıklarını kelamlarına ekledi. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.