Sinema yazarı Murat Özeri kaybettik

Sinema yazarı Murat Özeri kaybettik

Posted by

Paylaş

Ünlü sinema yazarı Murat Özer (56), hayata veda etti. Acı haber, Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) resmi Twitter hesabından duyuruldu.

SİYAD’ın 1993’teki yeniden kuruluşundaki 1 numaralı üyesi, 2007-2010 dönemi başkanı, arkadaşımız Murat Özer’i yitirdik… Acımızı, üzüntümüzü tarife imkan yok; ailesinin, tüm yakınlarının ve sinema yazarları camiamızın başı sağolsun.

İlk olarak 1977 yılında Sinema Eleştirmeni Atilla Dorsay tarafından kurulan Sinema Yazarları Derneği SİYAD’ın 1993’teki yeniden kuruluşundaki 1 numaralı üyesi, 2007-2010 dönemi başkanı ve sinema yazarı Murat Özer için Hürriyet gazetesi sinema yazarı Uğur Vardan, sosyal medya hesabından, “Benim yakışıklı, zeki, her daim güleç, ele avuca sığmaz, hayat dolu arkadaşım… Dokunduğun her insandaki derin izlerinle hep hatıralarımızda olacaksın. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun” mesajını yazdı.

Paylaş

Tüm camiayı yasa boğan Özer’in ölümü nedeniyle, Özer’in pek çok arkadaşı arka arkaya taziye mesajları göndermeye başladı.

Türk sinema eleştirmeni, roman ve öykü yazarı Mehmet Açar, Özer için; “Murat Özer’i kaybettik. Bizim camia için ağır bir kayıp. SİYAD’ın unutulmaz başkanlarından biriydi. Her şey bir yana 30 yıllık arkadaşımdı. Birlikte çok şey paylaştık. Acımız büyük. Seni çok özleyeceğiz ve hiç unutmayacağız” dedi.

“Sinema filmlerine yıldız vermeyi değil 100 üzerinden puan vermeyi tercih ederim” diyen, Oscar geceleri yorumları pek çok sinemasever tarafından ilgiyle takip edilen Özer, bir süredir beyin tümörü tedavisi görüyordu.

Murat Özer, başta Radikal Gazetesi olmak üzere pek çok yayın organında sinema üzerine eleştiri yazıları yazdı. 2007 yılından bu yana Empire Türkiye dergisinin yayın danışmanlığını yapıyordu.

Murat Özer kimdir, kaç yaşındaydı?

Paylaş

Murat Özer kimdir, kaç yaşındaydı?

1966 yılında doğan Türk sinema eleştirmen olan Murat Özer, Sinema Yazarları Derneği’ne 1994’te üye oldu. SİYAD’ın 1993’teki yeniden kuruluşundaki 1 numaralı üyesi olan ve 2007-2010 döneminde başkanlık yapan Özer, başta Radikal Gazetesi olmak üzere pek çok yayın organında sinema üzerine eleştiri yazıları yazdı. Bir dönem Digitürk’te görev aldı. 2007 yılından bu yana Empire Türkiye dergisinin yayın danışmanı olarak görev yapan Özer, 2019 yılında oyuncu Feride Çetin ile nikah masasına oturmuş, çiftin kızları ‘Hayat’ ise Haziran 2020’de dünyaya gelmişti.

Murat Özer, iki yılı aşkındır beyin kanseri tedavisi görüyordu. Ancak 9 Mart 2022 itibariyle bir süredir tedavi gördüğü beyin kanserine yenik düştü.

Murat Özer, 10 Mart 2022 Perşembe günü Adapazarı Şeker Hilal Camiinde, öğle namazında son yolculuğuna uğurlanacak.

siyad üyesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.