Türk Yatırımcının Yüzünü Yabancı Hisse Fonları Güldürdü

Amerika merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Amerika’da hisse senedi piyasasına dair bir rapor yayımladı. Yayımladığı raporda, şirketlerin karlarında gerçekleşmesi muhtemelen olan bir düşüşün, S&P 500’de gerçekleşen ralliyi sonlandırabileceğine dikkat çeken banka, ABD hisse senetleri yerine özellikle Asya borsalarını ve bazı gelişmekte olan ülkelerin devlet tahvillerini yatırımcılara tavsiye etti.

Faiz artışlarıyla beraber sıkılaşan finansal ortamın ABD’deki şirketlerin karlarında düşüşe yol açabileceğine dair görüşlerini paylaşan Andrew Sheets liderliğindeki Morgan Stanley stratejistlerine göre, S&P 500’deki hisselerin karlarında ortalama olarak yüzde 16’ya varan bir düşüşün gerçekleşmesi muhtemel.

Yayımlanan raporda, “ABD’de şirket kazançlarına yönelik aşağı yönlü riskin şu anda olduğunu düşünüyoruz. Kötüleşen bir likidite zemini önümüzdeki üç ay boyunca hisse senedi değerlemeleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacak olsa da, gelir artışının yavaşlaması ve marjların daha da daralması nedeniyle hisse başına karların hayal kırıklığını yaratabileceğini öngörüyoruz” ifadeleri yer aldı.

2023’te Yükseliş Yüzde 10’u Aştı

Amerika hisse senedi piyasasının yaklaşık yüzde 75’ini kapsayan S&P 500 endeksinin yeni yıldan itibaren gerçekleştirdiği yükseliş yüzde 10’u aştı. Seneye 3.800’lü seviyelerden başlayan endeks, günümüzde 4.300’e yakın seviyeden işlem görüyor.

Seneye yüksek enflasyonla mücadelenin gölgesinde faiz artırımlarıyla başlayan ABD piyasaları, Mart ayında Silicon Valley Bank’ın iflası ile görünümünü negatife çevirmiş, ardından alınan tedbirlerin ve faizlerin beklenenden daha düşük bir noktaya kadar artırılacağına dair beklentiler piyasaları tekrar pozitif tarafa çevirmiş ve bir ralli başlatmıştı.

Özellikle faizlerde daha fazla sıkılaştırmaya gidilmeyeceğine yönelik söylemler piyasalarda olumlu olarak karşılık bulurken, CME tarafından hazırlanan ve piyasadaki verileri baz alarak hesapladığı Fed Watch verileri, 14 Haziran’daki Fed toplantısı için faizlerin yüzde 80 ihtimalle sabit kalmasını öngörüyor.

Bütün bu yatırım bilmecesinin ardından Türkiye’de ise hem döviz kaynaklı hareketlerden kaynaklı hem de yabancı piyasaları saran pozitif havanın etkisiyle, yabancı hisse senedi taşıyan fonların getirileri yatırımcıların yüzünü güldürüyor.

Yıl Başından İtibaren Getiri Şampiyonu Yabancı Hisse Taşıyan Fonlar

TEFAS’ta işlem gören fonların yıl başından itibaren elde ettiği getiriler baktığımızda karşımıza çıkan ilk 10 fonun 9’unun yüksek denebilecek ağırlıklarda yabancı hisse senedi taşıdığını görüyoruz. Yeni yıldan itibaren yurtdışı piyasalarda yaşanan ralli, yabancı hisse senedi taşıyan fonlara yatırım yapan tasarruf sahiplerinin yüzünü güldürdü.

Yılbaşından itibaren geçen 6 aylık sürede TEFAS’ta listelenen fonlar içerisinde en çok getiriyi sağlayan fon yüzde 48,39 ile AFT koduyla işlem gören AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU. Ayrıca AFT, listede en fazla yabancı hisse senedi ağırlığına da sahip olan fon.

İkinci sırada ise en fazla yabancı hisse senedi ağırlığına sahip 2. fon olan Yapı Kredi Portföy’e ait YAY koduyla işlem gören YABANCI TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ HİSSE SENEDİ FONU yer alıyor.

İlginç olan bir nokta ise yatırımcıların bu fonlara olan ilgisinde kısmen görülen azalma. Fonlar son dönemlerde Türkiye’de en çok kazandıranlar arasında yer almalarına rağmen, yatırımcı sayılarında genel anlamda bir düşüş var.

En çok kazandıran iki fon olan AFT ve YAY’da yaklaşık 32 bin kişilik bir yatırımcı çıkışı olurken, fonlar arasında yatırımcılar tarafından son zamanlarda en fazla ilgi gören ise İstanbul Portföy’ün Blokchain Teknolojileri karma fonu yer alıyor. Fon yıl başından beri yatırımcı sayısını 2 bin kişiden fazla artırarak 2’ye katlamayı başarmış bulunuyor.

Yatırımcı Sayısı Düşerken, Portföy Büyüklüğü Artıyor

Fonlara olan ilgide yatırımcı sayısından kaynaklı olarak ne kadar bir düşüş gözlemlense de getirilerinin artması ve yükselen döviz kuru sebebiyle fonların sahip olduğu portföy büyüklüğü, bir başka ifadeyle yönettikleri para ise artış gösteriyor.

Yıl başından beri en çok kazandıran 10 fonun arasında yer alan 9 yabancı hisse senedi ağırlı fon, 6 aylık bir sürede 3 milyar TL’den fazla bir portföy artışı gösterdi.

Yeni yılın ilk işlem günlerinde toplamda 7 milyar TL yöneten bu 9 fon, Haziran’ın ilk haftası itibariyle yaklaşık olarak 10,5 milyar TL tutarında bir büyüklüğü yönetiyor.

Toplam 10 milyar TL’yi aşan portföy büyüklüğünün yüzde 85’lik kısmını ise getiri şampiyonu olan YAY ve AFT fonları üstleniyor. Bu iki fonun toplam yönettiği para 8,8 milyar TL seviyesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir