Türkiye ile Tacikistan ortasında güvenlik iş birliği mutabakatı

Posted by

Türkiye ile Tacikistan ortasında güvenlik alanında iş birliği muahedesi iki ülkenin içişleri bakanlarının iştirakiyle imzalandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imza merasiminde yaptığı konuşmada, mayıs ayında Tacikistan’daki elim olaylardan ötürü büyük bir ıstırap duyduğunu belirterek, gibisi olayların bir daha yaşanmaması temennisini lisana getirdi.

Tacikistan’ın huzur ve refahını Türkiye’den farklı görmediklerini söz eden Soylu, “Başta ortak kıymetimiz Mevlana Hazretleri olmak üzere, birçok ortak mirasımız bulunuyor. Türk halkı, Tacik halkını kendine her daim kadim bir dost olarak görmektedir.” dedi.

Bugünün dünyasında birçok şiddetli sınamayla karşı karşıya olunduğuna işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Suriye, Afganistan ve Ukrayna krizleri memleketler arası ve ülkeler ortası iş birliğinin kıymetini, hele de medeniyet kardeşi olan bizlerin iş birliğinin kıymetini bir defa daha ortaya koymaktadır. Terörle gayret başta olmak üzere uyuşturucu, hudut aşan hatalar, kaçakçılık ve organize kabahatler, siber kabahatler, mali kabahatler ile göç ve afet idaresi konusunda birbirimizle adım atacağımız çok alan bulunduğunu ve bunların bir kısmını de başarılı bir formda yönettiğimizi lakin tümüyle ilgili önümüzdeki süreçlerde daha güçlü bir ivmeye gereksinimimiz olduğunu belirtmeliyim. İmzalayacağımız güvenlik iş birliği muahedesinde son bir yılda sizlerin çok kıymetli bir katkısının olduğunu biliyorum. Bu nedenle de minnetlerimizi, şükranlarımızı tabir etmek istiyorum.”

“DAHA FAZLA İŞ BİRLİĞİ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Tacikistan İçişleri Bakanı Rahimzoda da Türkiye’ye yaptığı bu ziyaretin iki ülke alakalarının gelişmesine yardımcı olacağını belirtti.

Türkiye ile Tacikistan ortasında şu anda uygun bağların bulunduğunu lisana getiren Rahimzoda, bunun da iki ülkenin cumhurbaşkanlarının dostluğundan kaynaklandığını vurguladı.

İki devlet ile millet ortasında derin geçmişe dayanan ortak bir medeniyetin bulunduğunu, bunun da Türkiye ile Tacikistan ortasında daha fazla iş birliği yapılmasını gerektirdiğine dikkati çeken Rahimzoda, şunları söyledi:

“Sınır aşan kabahatler, organize kabahatler ve bilhassa terörle daha fazla uğraş etmek için bu ortak noktalardan faydalanmalıyız. Dünyada birçok tehditle karşı karşıyayız. Bu da aslında genel manada bütün dünyanın endişelenmesine sebep oluyor. O nedenle terörle uğraş, silah kaçakçılığı, uyuşturucu, hudut aşan cürümler, organize cürümler konusunda daha fazla iş birliği yapmamız gerekiyor.”

Son periyotta Afganistan, Irak, Ukrayna ve kimi ülkelerde yaşanan gelişmelerin herkesi endişelendirdiğini lisana getiren Rahimzoda, “Bunlardan bizim için en yakın olan Afganistan. Afganistan’daki gelişmeler bizim için çok daha kaygı vericidir. İçişleri bakanlıklarımızı ilgilendiren birçok ortak nokta var, onları bugün tek tek konuşup sanıyorum ki tahlil yollarını bulacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

FÖTE İLE MÜCADELE

Soylu ve Rahimzoda, baş başa ve heyetler ortası görüşmenin akabinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tacikistan Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Güvenlik İşbirliği Anlaşması”nın imza merasimine katıldı.

Tacikistan İçişleri Bakanı Rahimzoda, güvenlik alanında imzaladıkları mutabakatın çok kıymetli olduğunu belirterek, “Anlaşmanın, her türlü kabahati önlemede, bilhassa terörle gayret, silah kaçakçılığı, uyuşturucu, hudut aşan hatalar, organize cürümler konusunda farklı kurum ve kuruluşların bilgi alışverişi konusunda çok değerli taban hazırlayacağını düşünüyorum. Alakalar, bu mutabakatla daha da güçlenecektir. Alt ünitelerimiz muahedenin icrası konusunda ilgilerini sürdürecekler.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu da Rahimzoda ve heyetiyle gerek bölgesel gerek global güvenlik mevzularının kapsamlı biçimde ele alındığı verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gerek güvenlik iş birliği gerek terörle gayret gerekse de sistemsiz göç bahislerinde fikir teatisinde bulunduklarını ve gelecek süreçte birlikte hareket etme iradelerini tekrar ortaya koyduklarını vurgulayan Soylu, “Gelinen noktada terörizmin finansmanı, mali kabahatler, uyuşturucu kaçakçılığı ve siber cürümler, kabahat ögesi paraların dolanımı, kripto para aracılığıyla ve başka cürüm gelirlerinin yasallaştırılması üzere karmaşık bir yapı arz eden cürümlerin ülkelerin ulusal güvenliklerine direkt bir tehdit halini aldığı birlikte teyit edilmiştir.” dedi.

Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda birinci ve kıymetli adımı atan, Tacikistan’da kurduğu okulları devletleştiren, Maarif Vakfına yol açan iradeyi sergileyen, kardeşlik hukukunu en üst seviyede tutan Tacikistan’a teşekkür etti.

Soylu, “Gerek hudut aşan cürümler olsun gerek terörle çaba olsun gerek uyuşturucuyla çaba olsun gerek kaçak göçle gayret ve afetle uğraş hususlarında ortak karar birliğine vardık. Bundan sonra da bu husustaki çalışmalarımızı çok daha güzel bir noktaya taşıyacağız.” tabirlerini kullandı.

Bu mutabakatın imzalanmasının bundan sonraki ilgilerin de rotasını belirleyeceğini tabir eden Soylu, “Terörle gayretten uyuşturucuya, başka bütün güvenlik alanlarında gerekse kolluğun iş birliği, deneyim paylaşımı, bilgi paylaşımında, ortaya konulacak süreçlerde bu muahede, Tacikistan ve Türkiye’nin münasebetlerinde değerli bir ivmelenme ve hareketlenme sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.