Türkiye’de her 4 kişiden 1’inde görülüyor! Ya sizde de varsa?

Türkiye’de her 4 kişiden 1’inde görülüyor! Ya sizde de varsa?

Posted by
Vücudumuzun fabrikası karaciğer

Paylaş

Vücudumuzun fabrikası karaciğer

Vücudumuzun fabrikası, karaciğerin görevleri saymakla bitmez; besin ögelerinin depolanması, metabolize edilmesi, ilaçların, alkolün, vücuda alınan yabancı maddelerin temizlenmesi, kolesterol ve safra salgısı, bazı hormonların üretimi ve bağışıklık hücrelerinin üretimi gibi birçok hayati fonksiyondan sorumludur.

Karaciğer yağlanması basit bir şekilde başlayan fakat önlem alınmazsa ciddi evreleri olabilen bir hastalıktır. Zamanla yağlanmaya iltihaplanma da eklenir ve ilerlerse siroza yol açabilir. Bu aşama, geri döndürülemez.

Bel çevresi yağlanmasına dikkat

Paylaş

Bel çevresi yağlanmasına dikkat

Kadınlarda bel çevresi 80cm üzerindeyse erkeklerde 94cm üzerindeyse karaciğeriniz risk altında demektir. Yansıra bel çevresindeki yağlanmaya eşlik eden diyabet, insülin direnci, yüksek kolesterol gibi durumlar da karaciğer yağlanmasında önemli risk faktörleridir.

Yağlanmanın ileriki safhalarıyla birlikte karaciğer görevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar ve baştan aşağıya bütün vücudumuz bu durumdan etkilenir. Durum bu seviyeye gelmeden karaciğer yağlanmasına karşı mutlaka önlem alınmalıdır.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Paylaş

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin

Eğer ekmek, makarna, pilav, fast food, tatlı ve şeker içerikli besinler çok yüksek miktarlarda tüketiliyorsa, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri uygulanıyorsa ve yemeklere katılan yağ miktarı fazlaysa, kişilerde karaciğer yağlanması görülebilmektedir.

Yemeklere eklenen yağ miktarının 2 yemek kaşığını geçmediği, ekmek gibi diğer tahıl ürünlerinin, kişilerin ihtiyacına göre sınırlandırıldığı bir beslenme şekli uygulanmalıdır. Glüten veya laktoz intoleransı varsa bu duruma uygun beslenmek de oldukça önemlidir. Bunun dışında tercih edilen etlerin yağ miktarlarının da düşük olması gerekebilir. Fast food ve tatlı tüketiminden kaçınılmalıdır. Sebze tüketimi de artırılmalıdır. Tabaktaki temel besinin her zaman sebze olmasına özen gösterilmelidir. Aralarda atıştırmalık olarak meyve/ yoğurt, badem, fındık, ceviz gibi besinleri tercih edilebilir.

Alkol ile karaciğer yağlanması ilişkisi

Paylaş

Alkol ile karaciğer yağlanması ilişkisi

Karaciğer yağlanmasında alkol tüketimi önemli bir rol oynar. Kadınlar ortalama günde 1 kadeh şarapta, erkekler ise 2 kadeh şarapta bulunan alkol miktarının üzerinde alkol tüketiyorsa bu durum vücuttaki yağ metabolizmasının bozulmasına sebebiyet verir. Böylece karaciğer yağlanması dediğimiz durum oluşur.

Hangi testler bize karaciğer yağlanması olduğunu gösterir?

Paylaş

Hangi testler bize karaciğer yağlanması olduğunu gösterir?

Rutin olarak yaptırılan bir kan testinde yer alan yüksek ALT, AST, GGT (karaciğer enzimleri) seviyeleri, karaciğer yağlanmasının göstergeleridir. Ayrıca USG ile de karaciğer yağlanması tespit edilebilmektedir.

Karaciğer yağlanmasına karşı öneriler

Paylaş

Karaciğer yağlanmasına karşı öneriler

Karaciğer yağlanmasının tedavisinde herhangi bir ilaç bulunmamakla birlikte tek çözüm, uygun diyet tedavisi ve bazı takviyelerdir. Öncelikle varsa alkol tüketimini mutlaka sınırlandırmak gerekmektedir.

Yumurta, ciğer ve kırmızı ette karaciğer için önemli olan kolin maddesi vardır fakat pişirmeyle kayba uğrar. Kolini bu yüzden dışarıdan takviyeyle almak gerekir. Kolin karaciğer fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmaktadır ve karaciğerden yağların taşınmasını sağlar.

Ayrıca devedikeni (silibin), enginar yaprağı ekstresi ve karahindiba kök ekstresi takviyeleri de karaciğer sağlığını destekler. Karaciğer yağlanması durumunda takviyesi mutlaka kullanılmalıdır.

Silibin, devedikeninin etkili kısmıdır ve özellikle karaciğer enzimlerinin (ALT, AST) düzenlenmesine yardımcı olur. Enginar tüketildiğinde karaciğere faydası olacağı bilinir fakat aslında karaciğer için önemli etken madde enginarın yaprağında bulunmaktadır ve ekstre olarak alınması gerekir. Kolesterol ve trigliseridi düşererek karaciğer yağlanmasının önüne geçebilir. Karahindiba da karaciğer için önemli bir bitkidir özellikle karahindiba kök ekstresi karaciğerdeki oksidatif stres hasarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı beslenmek ve takviye almak karaciğer yağlanmasını önler mi?

Paylaş

Sağlıklı beslenmek ve takviye almak karaciğer yağlanmasını önler mi?

Karaciğer yağlanmasının düzeltilmesi ve ilerlemesinin önlenebilmesi için, eşlik eden ve bu duruma yol açan hastalıklar kontrol altına alınmalı ve fiziksel aktivite arttırmalı, beslenme şekli düzeltilmeli ve bu durumun düzeltilmesine yönelik besin destek ürünleriyle karaciğer sağlığı desteklenmelidir.

Paylaş

Detaylı bilgi için tıklayınız.

İlandır.

posta postacomtr posta.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.